FOTO/ Nga rrëqebulli te derri i egër, kamerat ‘kurth’ në zonën e Prespës filmojnë kafshët e egra

FOTO/ Nga rrëqebulli te derri i egër, kamerat ‘kurth’ në zonën e Prespës filmojnë kafshët e egra

Dhelpra në zonën e Prespës

Falë temperaturave të ulëta kamerat kurth ‘kapin’ kafshët e egra në zonën e Prespës! Kamerat kurth të vendosura nga AKZM në Parkun Kombëtar të Prespës, kanë bërë të mundur kapjen e pamjeve të disa kafshëve të egra, si rrëqebulli, derri i egër, dhelpra e kuqe etj. Falë dhe temperaturave nën zero të cilat kanë përfshirë juglindjen, lëvizja e këtyre kafshëve është rritur në zonat ku janë vendosur këto kamera.

Disa prej tyre ishin nën shënjestrën e gjuhëtareve vite më parë duke i pakësuar, por tashmë duket se ato janë kthyer në habitatin e tyre.

‘Kamerat e kurthit  të vendosura në Parkun Kombëtar të Prespës kanë dhënë rezultatet e tyre , duke monitoruar rrëqebullin  gjithashtu duke dokumentuar praninë e lartë të derrit të egër , dhelprës së kuqe, zardafit, ujkut, lepurit të egër si edhe të kaprollit.’- shkruan AKZM.

 

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Kroacisë sfida e dytë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

Këto janë erëzat më të mirat që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit

Këto janë erëzat më të mirat që ndikojnë pozitivisht në shëndetin e trurit