Ngadalësohet rritja e çmimeve, bie me 0.2% inflacioni! INSTAT: Në janar 7.2%, në dhjetor ishte 7.4%

Ngadalësohet rritja e çmimeve, bie me 0.2% inflacioni! INSTAT: Në janar 7.2%, në dhjetor ishte 7.4%

INSTAT

Vijon ngadalësimi i rritjes së çmimeve në treg. Sipas INSTAT, Inflacioni, matës i ndryshimit të çmimit të mallrave të konsumit nga 7.4% rezultonte në dhjetor, në janar inflacioni zbriti në vlerën 7.2%. Ulja e tretë rradhazi, pas stuhisë inflacioniste të përjetuar gjatë vitit 2022, si pasojë e agresionit rus në Ukrainë. Inflacioni arriti vlerën rekord prej 8.3% në muajin tetor, vlerë rekord e aritur në Shqipëri që prej vitit 1998.

Sipas INSTAT, krahasuar me Janarin e viti 2022 rritja më e madhe e Çmimeve i atribuohet grupit “ushqime dhe pije alkoolike” me 13.3%, ku rritjen më të madhe në këtë grup e kanë shënuar çmimet e bulmetit si qumësht, djathë dhe vezë që u rritën me 26,4% pasur nga nëngrupi vajra. Më pas vijnë grupi mobilje, pajisje shtëpie 6.6%, transporti me 6,5 %, “Hotele, kafene dhe restorante” me 5,6 %.

(Kliko këtu për të lexuar dokumentin e plotë)

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Beni: 10/02/2023 14:57

    Cmimet jane rritur nga 40-70% ju na tregoni përralla me 7 e m 8. Perfundimisht shteti nuk egziston. Tregetaret bejne kerdine me kete popull. Ju rrofshin lali eri dhe cmimet e shpive ne tirane qe na kan bere me te pasur. Fare e keqe

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Barazimi me Kroacinë, mendoni se Kombëtarja kalon grupet e Euro 2024×

Lajmi i fundit

I nxehti afrikan dhe pluhuri i Saharasë përfshin vendin! Nesër termometri shënon kulmin! Ja kur do kemi ulje dhe ca pika shi

I nxehti afrikan dhe pluhuri i Saharasë përfshin vendin! Nesër termometri shënon kulmin! Ja kur do kemi ulje dhe ca pika shi