Ngecin ndërtimet/ INSTAT: Bien me 39.1% lejet e dhëna në tre muajt e fundit krahasuar me 1 vit më parë

Ngecin ndërtimet/ INSTAT: Bien me 39.1% lejet e dhëna në tre muajt e fundit krahasuar me 1 vit më parë

Lejet e miratuara në tre mujorin e tretë të vitit 2022 kanë shënuar një rënie prej 39.1% krahasuar me të njëjtën periudhë të një viti më parë.

Konkretisht sipas INSTAT në tremujorin e tretë 2022 janë miratuar gjithsej 269 leje ndërtimi për ndërtesa të reja, nga 442 leje të miratuara në tremujorin e tretë 2021, duke shënuar një rënie prej 39,1 %.

Në tremujorin e tretë 2022, vlera e përafërt e lejeve të ndërtimit miratuar për ndërtesa dhe punime inxhinierike është 21,6 miliardë lekë, nga 22,5 miliardë lekë miratuar në tremujorin e tretë 2021, duke shënuar një rënie prej 3,8 %.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Qeveria shpërblim 5 mijë lekë për pensionistët, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

KATAR 2022/ Brazili i kualifikuar në 1/8 bën rrotacion, Kameruni kërkon surprizën! Formacionet zyrtare

KATAR 2022/ Brazili i kualifikuar në 1/8 bën rrotacion, Kameruni kërkon surprizën! Formacionet zyrtare