Një ngjarje e rrallë astronomike, eklipsi diellor hibrid mahnit ndjekësit e tij në Australi dhe Indonezi

Një ngjarje e rrallë astronomike, eklipsi diellor hibrid mahnit ndjekësit e tij në Australi dhe Indonezi

Eklipsi i rrallë diellor hibrid i parë në Australinë Perëndimore

Nën një qiell pa re 20,000 ndjekës të eklipsit nga e gjithë bota u grumbulluan këtë të enjte në qytetin e vogël të Australisë Perëndimore të Exmouth, ku për 62 sekonda, dielli, hëna dhe Toka u rreshtuan të gjithë për të formuar një eklips diellor total. Eklipsi e zhyti vendin në një errësirën e shkurtër në mes të ditës në në orën 11:29 me orën lokale (0329 GMT).

Në një ngjarje të rrallë astronomike që ndodh rreth një herë në dekadë, eklipsi diellor hibrid kaloi mbi pjesë të largëta të Australisë, Indonezisë dhe Timorit Lindor. Eklipsi që ndodhi këtë të enjte, është një eklips i rrallë “hibrid” që bota nuk e ka parë që nga viti 2013 ndërsa i rradhës do të jetë në vitin 2031

K.T./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kërcënimet nga krimi, a duhet forcuar mbrojtja e prokurorëve e gjyqtarëve?×

Lajmi i fundit

Historia e modeles së famshme shqiptare: Dikur milja lopët, sot jam në jurinë e Miss SHBA

Historia e modeles së famshme shqiptare: Dikur milja lopët, sot jam në jurinë e Miss SHBA