Nikolla Gruevski dënohet me 9 vite të tjera burg

Nikolla Gruevski dënohet me 9 vite të tjera burg

Ish kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Nikolla Gruevski

Ish-kryeministri i Maqedonisë së Veriut Nikolla Gruevski u shpall fajtor për rastin TNT dhe u dënua me 9 vite të tjera heqje lirie.

Kështu në total ish-kryeministri mbi supe ka mbi 19 vite burg, por ai ndodhet aktualisht në një azil në Hungari.

Dënimi prej 9 vjetësh lidhet me shembjen e paligjshme të një objekti biznesi që ishte investim disa milionësh vetëm për shkak të kundërshtimeve politike.

Po ashtu edhe ish-ministri Mile Janakieski u shpall fajtor dhe u dënua me 3 vjet burg, dhe për të ky është dënimi i gjashtë me burg.

I dënuari tjetër në këtë rast është ish-kreu i Komunës së Gazi Babës, Toni Trajkovski si dhe e punësuara në komunë si inspektore e ndërtimit të cilët u dënuan më nga 4 vjet burg.

Të gjithë të dënuarit do të duhet t’i paguajnë së bashku dëmshpërblimin prej 11 milionë eurosh biznesmenit Fijat Canovski objekti i të cilit u shemb.

E.K/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • jatagani i ndryshkur ne millin e Krajes: 20/05/2022 15:47

    Keta shembuj te funksionimit te drejtesise ne Maqedonine e Veriut jane per Arben Krajen se si duhet te jete e te funksionoje drejtesia e pavarur dhe jo gjoja "e pavarur" nga njera ane dhe e anuar dukshem e gati per te rene ne toke nga ana tjeter!Kraja ne vend qe te beje goditje ne kupolen e politikes te lidhur me krimin e korrupsionin ngjall e ngre zerin kur i bejne me te drejte te cuditur koleget e tij ne KLP apo gazetaret,analistet apo politikane dhe mbrohet pas coraces se padepertueshme nga te tjeret te "Sekretit hetimor"!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Riorganizimi i PD, kur duhet të mbahen zgjedhjet per kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Deklaratat e Ramës për tensionet në veri të Kosovës, Gashi: Duhet të tregohej më i përmbajtur, na dhemb kur injoron Kurtin dhe Osmanin

Deklaratat e Ramës për tensionet në veri të Kosovës, Gashi: Duhet të tregohej më i përmbajtur, na dhemb kur injoron Kurtin dhe Osmanin