Rusia organizatore e nis mbarë Kupën e Botës, shkatërron 5:0 Arabinë Saudite/GOLAT

Ndeshja Rusi-Arabia Saudite

Vendi organizator, Rusia, e ka nisur mbarë Botërorin në shtëpinë e vet, duke fituar me rezultatin 5-0 ndaj Arabisë Saudite. Tri pikë me shumë vlerë dhe në rast edhe të një tjetër suksesi, atëherë Rusia do të kalonte me shumë siguri në fazën tjetër. 12 minuta i janë dashur Rusisë për të gjetur golin e parë, kur Gazinski shënoi me kokë në portën e arabëve dhe duke ngritur peshë stadiumin Luzhniki të Moskës. Ky gol u dha zemër rusëve dhe në fundin e pjesës së parë Çerishev shënon golin e dytë, teksa mbrojtja e Arabisë Saudite ishte hapur e gjitha.

Në pjesën e dytë Rusia nuk e ul ritmin dhe për pasojë, vjen edhe goli i tretë në minutën e 74-t. Dzuba shënon me kokë, duke çliruar plotësisht tifozët e pranishëm. Më pas Rusia administron rezultatin, pse jo tenton edhe një gol të katërt. Dhe arrin në fundin e ndeshjes, me anë të Çerishev, që shënoi edhe golin e dytë. Nuk përfundon këtu, në fund ka edhe një gol të pestë. Përfundon 5-0, me Rusinë që merr menjëherë kreun e Grupit A. Nesër në orën 14:00 luhet ndeshja tjetër e këtij grupi, Egjipt-Uruguaj, ndërsa Rusia do ta luajë ndeshjen e radhës më 19 qershor, pikërisht ndaj Egjiptit. 

(Golat e ndeshjes Rusi-Arabia Saudite)

Goli i katërt i Rusisë

Goli i tretë i Rusisë

Në skenën e improvizuar në stadiumin e Moskës ka performuar Robbie Willimas dhe Aida Garifullina si dhe shumë artistë të tjerë, ndërsa i ftuar ka qenë edhe ish-futbollisti i famshëm brazilian, Ronaldo.


(Robbie Willimas gjatë performancës në "Luzhniki" të Moskës)

Pas ceremonisë spektakolare, stafeta i takoi futbollit në fushën e blertë ku organizatorët rusë u përballën me Arabinë Saudite. 


(Topi i parë i shkelmuar nga futbollistët e Arabisë Saudite)


(Rusët festojnë dy golat e shënuar ndaj Arabisë Saudite)

Rendit zhvillimet sipas orarit:
Ora 17:30
Robbie Williams tregon gishtin e mesit gjatë performancës së hapjes së Botërorit
1 / 6
2 / 6
3 / 6
4 / 6
5 / 6
6 / 6

Ceremonia hapësë e këtij Botërori ishte madhështore. Robbie Williams dhe soprano ruse performuan në çeljen e ceremonisë së Kupës së Botës në stadiumin 'Luzhniki' të Moskës.

Williams ka treguar gishtin e mesit teksa po këndonte. Këngëtari e ka ekzagjeruar me veprimin e tij në mes të qindra mijëra tifozëve.

Robbie Williams tregon gishtin e mesit

 

Ora 18:52
FOTO/ Çel siparin Botërori 'Rusi 2018'
1 / 27
2 / 27
3 / 27
4 / 27
5 / 27
6 / 27
7 / 27
8 / 27
9 / 27
10 / 27
11 / 27
12 / 27
13 / 27
14 / 27
15 / 27
16 / 27
17 / 27
18 / 27
19 / 27
20 / 27
21 / 27
22 / 27
23 / 27
24 / 27
25 / 27
26 / 27
27 / 27
//Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A duhet të bëhet me detyrim vaksinimi kundër COVID-19?

Komento

Komente

  • Petrefi: 14/06/2018 19:34

    Gishti i mesit tregon se Putini e ka mrena nga Amerika

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

COVID/ Punëdhënësit në SHBA humbasin durimin me të pavaksinuarit, imponojnë rregulla për t'i detyruar të vaksinohen