Nishani darkë me klerikët në
vend: Krishtlindja festë e madhe 

Nishani darkë me klerikët në<br />vend: Krishtlindja festë e madhe 
Presidenti i Republikes, Bujar Nishani ka organizuar një darkë me rastin e festës së Krishtlindjes, darkë në të cilën ai ka patur të ftuar jo vetëm përfaqësues të komuniteteve fetare që janë në vendin tonë, por edhe zyrtarë të lartë të shtetit shqiptar.

Në këtë darkë, Presidenti Nishani ka thënë se, Krishtlindjet kanë një domethënje të madhe jo vetëm për besimtarët e krishterë, por për të gjithë njerëzit dhe marrëdhënjen e njeriut me Zotin, si një festë me domethënje të madhe, një ditë simbol e marëdhënjes së njeriut me zotin e gjithëfuqishëm, ditë e bekuar e mirësisë e solidaritetit.
 
Në këtë darkë, Nishani nuk ka lënë pa përmendure dhe shenjtërimin e Nënë Terezës, akt që, sipas Nishanit, na ka nderuar si komb.

Bija e shqiptarëve do shenjtërohet e do jetë shenjtorja e gjithë popujve. Nder bijës sonë që na identifikoi dhe na bëri të krenohemi si kombi që e lindi atë” ka thënë Nishani.

Nishani përkujtoi edhe Imzot Rrok Mirditën, i cili, sipas tij, ai ishte një personaliteti i shoqërisë shqiptare bashkëkohore, perlati i kishës, intelektual e klerik dhe misionar i paepur i vëllarzërisë fetare në Shqipëri.

Po ashtu, Nishani përkujtoi edhe baba Arshi Bazaj që u nda nga jeta në Detoit të Shteteve të Bashkuara të Amerikës.

Darka e sotme, tha Nishani,  është një shenjë e mirëkuptimit, bashkëpunimit dhe respektit që ka mes shtetit e komuniteteve fetare.
Besimi im nuk bie ndesh me demokracinë, ligjin dhe paqen” ka thënë Nishani ku ka uruar në këto ditë Krishtlindjesh, bashkësinë ortodokse shqiptare, katolike e ungjillore, si dhe i ka shprehur konsideratën më të lartë, klerit e hijerarkisë shqiptare për gjithçka ata përfaqësojnë në vendin tonë, për gjithçka cfarë kanë bërë.


Redaksia Online
(F.T/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Vetë menaxhim a Asociacion, çdo të thotë për Kosovën?

Vetë menaxhim a Asociacion, çdo të thotë për Kosovën?