Një i inauguruar, tjetri i djegur 
2 qëndrimet e PD për bunkerin

Një i inauguruar, tjetri i djegur <br />2 qëndrimet e PD për bunkerin
TIRANË - Historia e bunkerëve ka ngjallur ndër vite debate në vendin tonë për shkak se rikujtojnë një periudhë të errët të historisë shqiptare. Opozita kundërshtoi me përkrahjen e ish-të përndjekurve ngritjen e bunkerit ne formë artistike tek Ministria e Brendshme, çka degjeneroi ne 8 dhjetor deri ne djegie. Por janë pikërisht këta opozitarë që 3 vite më parë, atëherë në qeverisje, investuan për një bunker të tillë, madje me më shumë ligjërime. Nën një rrebesh shiu kryeministri i kohës Sali Berisha dhe ish lideri i bashkisë së Tiranës, Lulzim Basha inauguruan bunkerin në lulishten pranë bulevardit “Dëshmorët e Kombit”. Atëherë ish-të përndjekurin as nuk e kundërshtuan jo të mendonin për ta djegur.

basha berisha te bunkeri 2013

basha berisha te bunkeri 2013

basha berisha te bunkeri 2013

Ndonëse kanë të njëjtën ideologji për të cilën janë ndërtuar, Partia Demokratike diferencon bunkerët: njëri i inauguruar nga vetë ata, dhe i dyti i shkatërruar nga protestuesit e 8 dhjetorit.
protesta te bunkeri
protesta te bunkeri


Përderisa qëndrimet e ish të përndjekurve nuk janë koherente, kjo tregon përdorimin e tyre nga politika, fakt I cili mbështetet dhe nga ligjërimet në podiumet e partisë apo dhe drejtimi i turmës nga kryetari demokrat Basha dhe ish-lideri Berisha.  /Report Tv/ 

Redaksia Online
(Gre.M/Shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    A e zgjidh problemin me shqiptarët në Britani vizita e Ramës në Londër?×

Lajmi i fundit

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve

Marrëveshja SHBA-Kanada, synon t'i japë fund kalimeve të emigrantëve mes të dy vendeve