Njihuni me 'Perëndeshen e Melaninës', e bëri të famshme ngjyra e lëkurës (FOTO)

Njihuni me 'Perëndeshen e Melaninës', e bëri të famshme ngjyra e lëkurës (FOTO)

Modelja Khoudia Diop

Modelja 19-vjeçare Khoudia Diop  përballej me bullizëm dhe racizëm, përpara se të bëhej një ndër modelet më të famshme dhe të vlerësohej për ngjyrën e saj të lëkurës. Tani ajo e quan veten “Perëndesha e Melaninës”.

Pas një bashkëpunimi me “The Colored Girle”, ajo është kthyer në sensacionin e mediave sociale. 19-vjeçarja u bë pjesë e një fushate e cila promovonte diversitetin, imazhet e Khoudia Diop u bënë shumë shpejt virale.

“The Colored Girl” është një agjenci kreative që i dedikohet bukurisë për femrat me ngjyrë. Ndërkohë në një intervistë, modelja ka folur rreth jetës se saj, racizmit që ajo ka kaluar dhe bulizmit që ka përjetuar në vogëli.

Diop gjithashtu flet se si këto probleme e ndihmuan në rolin që ajo luan si modele sot. “Mësova se si të dua veten time dhe të lëvdohem me atë që unë jam”, ka thënë 19-vjeçarja.

Ora 14:24
Njihuni me 'Perëndeshen e Melaninës', e bëri të famshme ngjyra e lëkurës (FOTO)
/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet