Nuk e mësoi kurrë vdekjen e të birit, ndahet nga jeta mamaja e legjendës Pele

Nuk e mësoi kurrë vdekjen e të birit, ndahet nga jeta mamaja e legjendës Pele

Celeste Arantes, nëna e futbollistit të ndjerë Pelé, vdiq të premten (21 qershor) në moshën 101-vjeçare.

Arantes i kaloi pesë vitet e fundit në gjendje vegjetative, duke mos e mësuar kurrë për vdekjen e djalit të saj në 29 dhjetor të vitit 2022.

Ajo ishte e shtruar në spital për tetë ditët e fundit, tha në një deklaratë Konfederata e Futbollit Brazilian.

Edson Arantes do Nascimento, i njohur në mbarë botën si Pele, ishte një nga tre fëmijët e Celeste Arantes. Ajo nuk donte që Pele të bëhej futbollist, një mendim që u ndryshua me kalimin e viteve, kur ish-sulmuesi filloi të bëhej një nga lojtarët më të mirë në historinë e futbollit.

“Ne vajtojmë thellësisht largimin e 'Celestinha', siç e quajti me dashuri djali i saj. Në të njëjtën kohë, ne jemi përjetësisht mirënjohës për ekzistencën e saj. Dona Celeste është nëna mbretëreshë dhe do të mbahet mend përgjithmonë me dashuri në zemrat dhe kujtimet tona.”- shkruan në postimin e tij Fondacioni Pele.

Santos, klubi ku Pele luajti pjesën më të madhe të karrierës së tij, tha se tifozëve të tij u vjen keq për vdekjen e "nënës së mbretit tonë të përjetshëm".

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

Zyrtare/ Sylvinho rinovon me Kombëtaren, firmosin edhe ndihmësat e trajnerit

Zyrtare/ Sylvinho rinovon me Kombëtaren, firmosin edhe ndihmësat e trajnerit