‘Nuk më dëgjuat’, paralajmërimi i Braçes: Në tetor iu thashë të mbillni grurë, tani është koha për mbjelljen e misrit

Lufta në Ukrainë, pas sulmit nga ushtria ruse, ka ndikuar ndjeshëm në rritjen e çmimeve në vend, kryesisht edhe në çmimin e miellit, pasi Rusia dhe Ukraina janë ndër eksportuesit më të mëdha të grurit në botë. Deputeti Socialist, Erion Braçe, thotë se e kishte paralajmëruar nevojën për grurë në vend. Teksa ka shpërndarë një video gjatë fjalës së mbajtur në tetor në Komisionin e Ekonomisë, Braçe kërkonte mbjelljen e fushave me grurë, për shkak të situatës gjeopolitike të ndikuar nga pandemia COVID në atë kohë. Sipas Braçes kostoja e mbjelljes së grurit është minimale dhe fermerëve veç naftë duhet tu jepej edhe farë misri dhe gruri.

‘Nuk mbillet gruri ne mars, minister! Nuk mbillet! Tani ka nevoje per pleh ai grure qe eshte mbjelle! Ua jep dot?! Per mbjelljet, duhej degjuar me heret; Fjala bie ne fund tetori unë dhe ju kemi qenë perballe e une kam thene cfare degjon edhe nje here; Ja ku e keni, mbase vlen per misrin, se gruri iku tani e varesia u thellua!!’- shkruan Braçe.

Fjala e Braçes në Komisionin e Ekonomise, fund Tetori i vitit që shkoi:
Çështja e ushqimit është çështje e sigurisë kombëtare. Me ndryshimet klimatike dhe  efektin që ne ndjemë këtë vit, të paktën te drithërat, pa diskutim që duhet të fillojmë të  analizojmë në nivelin e sigurisë kombëtare. Do të garantojmë ushqim këtu apo do të jemi të varur totalisht? Në kushtet e një ngjarjeje si kjo që po e vuajmë prej dy vjetësh, pandemisë, ku rrugët mbyllen, kur kostot e transportit rriten dhe në kushtet e ndryshimeve klimatike kur prodhimi bie, rendimentet ulen dhe secili fillon mbron pjesën e vet të kombit të tij apo akoma më  keq, fillon të mendojë të bëjë gjeopolitikë me ushqimin, çfarë do të bëjmë ne, ku do të jemi në këtë pjesë?

Fare mirë ju thoni që këtë herë do t’i subvencionojmë ose do t’ua japim në dorë fermerëve fidanët e perimeve, që kanë edhe tregun më të madh të eksportit, por keni menduar që neve na duhet edhe grurë? Si ka mundësi që e gjithë fusha e Tërbufit mbillet me jonxhë ose luledielli? Sepse kostoja është minimale. Por ne nuk ndërhyjmë në këtë aspekt. T’u japim farë misri, farë gruri. U kemi dhënë naftën falas për të punuar tokën dhe nuk është pak. Sot që flasim një litër naftë kushton 186 lekë dhe t’ua japësh pa lekë natyrisht që i ndihmon jashtë mase. Po t’i bëjmë të gjitha këto, kush nuk mbjell më grurë, ku çmimi sot në grumbullim është të paktën 37 lekë apo misër, ku çmimi sot në grumbullim është 43 lekë? Të gjithë mbjellin, sepse u del shumë mirë. Në funksion të asaj që thashë, do të mendojmë ne për ushqimin, sidomos në produkte strategjike? Natyrisht që kjo vlen, prandaj duhet bërë më i gjerë arsyetimi.

M.Q./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Uyuy: 09/03/2022 18:47

  Mos u merrni me Erionin, merruni me mesazhin e tij, qe eshte kaq i vertete dhe fatkeqesisht eshte i vetem ne kete teze.

  Përgjigju
 • Lui: 09/03/2022 16:49

  Duhet qe qeveria, dhe qeverite ne pergjithesi te stimulojne mbjelljen e dritherave dhe grurit ne vecanti duke i perjashtuar nga cdo takse per aq kohe sa mbjellin grure dhe drithera. Jane disa sektore jetik dhe strategjik qe cdo qeveri duhet te jete e kujdesshme. Energjia, grure e miser, karburante dhe telekomunikacion duhet te futen ne fusha te rendesise se vecante dhe shteti duhet te jete gjithmone vigjilent dhe amortizues per cmime e per sasi.

  Përgjigju
 • Meri: 09/03/2022 14:17

  I vetmi politikan qe punon per popullin.

  Përgjigju
  • Loni: 09/03/2022 17:20

   Po doli kelyshi nga strofkulla si termeti apokaliptik hahahahhaa perralla me gomere fluturues!

 • Alniku: 09/03/2022 11:51

  I vetmi që bëm opozitën dhe nuk e dëgjon njeri ????????

  Përgjigju
  • A. N.: 09/03/2022 16:29

   Ky edhe kur eshte ne pozite vazhdon tebeje opozitarin.

 • Sondazhi i ditës:

  Arrestimi i mjekut, a po bëhet sa duhet për të luftuar korrupsionin në sistemin shëndetësor?×

Lajmi i fundit

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar  

‘Narcos-i’ i Greqisë, shkatërrohet karteli i drogës shqiptaro-grek! Autoritetet zbuluan plantacionin 40 hektarësh, 11 ton hashash të sekuestruar