Obama: SHBA e mbrojtur nga sulmet
terroriste, ai i Kalifornisë jo nga ISIS

Obama: SHBA e mbrojtur nga sulmet<br />terroriste, ai i Kalifornisë jo nga ISIS
Presidenti Amerikan tha gjatë një konference këtë të enjte lidhur me ngjarjen në Kaliforni se është i bindur se SHBA është e mbrojtur nga çdo sulm terrorist e për më tepër nga ISIS. Presidenti tha se të gjithë qytetarët do të jenë dyfish të mbrojtur gjatë gjithë ditëve të pushimit për festat.

"ISIS nuk mund të na kërcënojë ne. Ata janë një grup terroristësh të rrezikshëm njëlloj si Al Kaeda, por ne kemi të plotë ,mbrojtjen tonë tha Obama për CBS 

Obama tha gjithashtu se sulmi në San Bernadino nuk dihet ende nëse është i iniciuar ISIS.Ndërkohë ISIS nga ana tjetër xhihadistët në rrjet festojnë me hashtagun “Amerika po digjet”. Sulmi nuk është marrë përsipër nga ISIS megjithatë kjo nuk i ka ndaluar që të festojnë. “Tre luanë na bënë krenarë, SHBA-­të po digjen. U krye vullneti i Allahut”, thuhet në statuset e xhihadistëve

Ndërkohë që drejtori i shoqatës islamike në Kaliforni theksoi se në emër të myslimanëve dhe islamit nuk mund të identifikohen me terroristët edhe pse dy autorët ishin myslimanë nga Lindja e Mesme. "Ju lutem, mos përdorni islamin ose myslimanët për masakrën. Feja jonë është kundër kësaj sjelljeje”-tha ai

Redaksia online
(S.m/shqiptarja.com)

 

  • Sondazhi i ditës:

    Marrëveshje në Ohër, po shkojnë Kosova e Serbia drejt pajtimit përfundimtar?×

Lajmi i fundit

Valle shqiptarësh, kurbane, refuzim, namaz, amnisti dhe propagandë: Si rrodhi vizita e Sulltan Mehmetit V në trevat shqiptare më 1911

Valle shqiptarësh, kurbane, refuzim, namaz, amnisti dhe propagandë: Si rrodhi vizita e Sulltan Mehmetit V në trevat shqiptare më 1911