OBSH rekomandon vaksinën e parë të malaries për fëmijët  

Në atë që e quajti një lëvizje "historike", Organizata Botërore e Shëndetit tha të mërkurën se kishte rekomanduar përdorimin e gjerë të vaksinës së parë dhe të vetme në botë kundër malaries midis fëmijëve në Afrikën nën-Sahariane dhe rajone të tjera ku ka nivele të moderuara deri të larta të transmetimi i malaries.

Rekomandimi u bazua në rezultatet nga një program pilot i vazhdueshëm i vaksinimeve në klinikat e shëndetit të fëmijëve në Gana, Kenia dhe Malaëi , sipas OBSH.

Programi, i cili filloi në vitin 2019 dhe ka arritur mbi 800,000 fëmijë, demonstroi se vaksina RTS, S/AS01, e njohur edhe si Mosquirix, është e sigurt, me kosto efektive, e realizueshme dhe zvogëlon me 30 % riskun e vdekjes nga malaria.

"Ky është një moment historik. Vaksina e shumëpritur e malaries për fëmijët është një përparim për shkencën, shëndetin e fëmijëve dhe kontrollin e malaries," tha Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së Tedros Adhanom Ghebreyesus në njoftimin për shtyp. "Përdorimi i kësaj vaksine mund të shpëtojë dhjetëra mijëra jetë të rinj çdo vit."

Ai sugjeroi dhënien e vaksinës në katër doza për fëmijët nga 5 muajsh.

Malaria është një sëmundje parazitare e transmetuar përmes kafshimit të mushkonjave femra Anopheles. Pavarësisht se mund të parandalohet dhe trajtohet, është ndër shkaqet kryesore të sëmundjeve dhe vdekjeve të fëmijëve në Afrikën nën-Sahariane dhe më shumë se 260,000 fëmijë afrikanë nën moshën pesë vjeç vdesin nga malaria çdo vit, sipas OBSH-së.

Vaksina funksionon duke ndaluar forcimin dhe shumimin e parazitit të malaries në mëlçi, pas së cilës normalisht do të hynte në qarkullimin e gjakut të pacientit dhe do të shkaktonte simptomat e sëmundjes.

Provat klinike kanë treguar që vaksina ofron një mbrojtje prej 39% kundër malaries tek fëmijët e porsalindur midis moshës 5 dhe 17 muajsh. Sidoqoftë, hulumtimet e mëtejshme kanë sugjeruar se përfitimet e vaksinës zbehen me kalimin e kohës .

Shefi i OBSH -së shprehu kënaqësinë e tij për rekomandimin e organizatës së tij në një temë në llogarinë e OBSH -së në Tëitter të mërkurën, duke thënë "Kjo është një vaksinë e zhvilluar në Afrikë, nga shkencëtarët vendas". Ai falënderoi studiuesit në kontinent përveç prodhuesit britanik të ilaçeve GlaxoSmithKline, për ndihmën në zhvillimin e vaksinës gjatë 30 viteve të fundit, si dhe Fondacionin Bill dhe Melinda Gates, i cili financoi pjesërisht projektin.

"Sot, vaksina e malaries RTS, S - më shumë se 30 vjet në proces - ndryshon rrjedhën e historisë së shëndetit publik. Ne kemi ende një rrugë shumë të gjatë për të udhëtuar. Por kjo është një hap i gjatë në atë rrugë," vazhdoi një postim i shefit të OBSH-së.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Integrimi në BE, a duhet të ndahet Shqipëria nga Maqedonia e Veriut?×

Lajmi i fundit

John

Situata politike në Shqipëri, analisti nga Kosova për Report Tv: Përplasja Berisha-Basha, jashtë vlerave të demokracisë