I arrestuar në Spanjë, OFL i kërkon llogari për pasurinë trurit të grupit Bajri dhe njërit prej anëtarëve

TIRANE-Operacioni Forca e Ligjit u ka dërguar formularin për vetëdeklarimin e pasurisë dy emrave të njohur në Shkodër, Enver Bajrit, që cilësohet si koka e këtij grupi dhe një prej anëtarëve Emrah Plaku. Aktualisht Enver Bajri ndodhet në burg në Spanjë, pasi u prangos në 28 tetor të 2018, ndërsa i dënuar me burg është edhe në Itali.

Policia e Shtetit deklaron se Bajri është person nën hetim, pasi ish-Gjykata e Shkallës së Parë për Krimet e Rënda i ka caktuar masën e sigurimit personal “Arrest në burg”, për veprat penale “Shtrëngim me anë të kanosjes për dhënien e pasurisë, e kryer në bashkëpunim, në kuadër të grupit të strukturuar kriminal” dhe “Kryerja e veprave penale nga organizata kriminale apo grupi i strukturuar kriminal”.

Gjithashtu, Gjykata e Bolonjës (Itali) e ka dënuar me 9 vjet e 6 muaj burg, për veprën penale “Shfrytëzim prostitucioni, e kryer në bashkëpunim”. Enver Bajri cilësohet si koka e grupit Bajri për aktivitetin kriminal në Spanjë, Holandë, Belgjikë dhe në Itali.

Kujtojmë që për vëllezërit e tij dhe anëtarët e tjerë të grupit në Shqipëri pas më shumë se dy vitesh hetime në kuadër të operacionit 'Oaz', pak ditë më parë gjykata e Shkodrës i liroi nga akuzat dhe tashmë qëndrojnë në qeli vetëm për dënime të tjera.

Enver Bajri

Emri tjetër që i është dërguar formulari është Emrah Plaku, i arrestuar në shtator të 2018 në kuadër të operacionit 'Oaz', por që u lirua pak ditë më parë nga qelia dhe tani po hetohet në masën e sigurisë detyrim paraqitje. Sipas policisë ai akuzohet për "Shtrëngim me anë të kanosjes për dhënien e pasurisë, e kryer në bashkëpunim, në kuadër të grupit të strukturuar kriminal dhe kryerja e veprave penale nga organizata kriminale apo grupi i strukturuar kriminal" thotë OFL-ja.

Këta individë, si subjekt i Ligjit Special, duhet t’u përgjigjen me shkrim, brenda 48 orësh, të gjitha pyetjeve të OFL-së dhe më pas, përgjigjet e marra do t’i dërgohen SPAK-ut, për veprime të mëtejshme.

I.K./b.ha./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Propozimi i PD-së, a besoni se do të bëhet vettingu i politikanëve?

Komento

Komente

 • arben: 27/05/2020 14:18

  o shoku i njeh tan vlora docajt e durrsi e elbasani po shko flej se i kan lidhjet gjithkun me grupet kryesore po ti si nuk i njeh ke mej njoft mavon masi t bajn do vrasje n vlor se ju kan dal do probleme anej vin me i sqaru

  Përgjigju
 • arben.b: 27/05/2020 14:13

  rrespekt per docajt bobat per bosin tan docaj ishalla lirohet sa ma shpejt

  Përgjigju
 • anonim: 27/05/2020 09:43

  docajt jan bobat e shkodres jan njishat jan familja ma fort n shkoder e ner mat fortat n shqipni i rujt zoti e ishalla dalin sa ma shpejt njata qe jan n burg n franc e din vet ata

  Përgjigju
 • shkodra: 27/05/2020 08:34

  enveri djali ma njish i njati fisi,e tu ba debatin tuj ktu un jam shkodran puro edhe me ken njeri legen kisha than jo jan bajrat mat fortit por jo mat fortit jan doct edhe kyt e dim tash eka marr vesh tan shkodra ket pjes edhe jan super t fort thuhet se i kan lidhjet shum t fshehta edhe me shtetin por kjo sdihet kam ni se jan 30 meshkuj n fis bajn vrasje me pages e kto qe i bajn grupet simas dijenis time gentian doci asht nji ner njerzit mat fort n shkoder kan ba shum vrasje edhe jan shum t fort po shum shok t mi shkodran thojn ne si kena njoft ju tham futu n google se ike aty krejt ca kan ba jan boba edhe nuk diskutohet .

  Përgjigju
 • Kafsha: 27/05/2020 07:58

  Duke lexuar komentet kupton se sa mbrapa primitiv ka mbetur shqiptari, akoma me të fortë e fise si në kohën e shpellave, yyyyyt u hëngërt mortja të shpëtojmë!

  Përgjigju
 • Edi: 27/05/2020 00:53

  I lexova te gjith sms dhe vetem nje gje dua me then Me ka ta rasti me e njoh personalisht Enverin e me qen per nje koh te gjat prej nje viti ne rroterdam tek premiera ose me saket tek mustafa kush e njeh ..Enveri esht nje nga djemet me te mir qe kam njohur dhe shummmmm shummmm i saket e me nje influenc e reputacionnn te mathh esht bobbbbb djal respekte per ate njeri

  Përgjigju
  • burti huj: 23/12/2020 11:38

   ke lokali turqve

 • dorian: 26/05/2020 21:39

  o djema e njohim enverin asht i fort boll edhe fisin e tij po kta kan i t keqe jan shum pak meshkuj 5 ose 6 jan t fort tjert sduhen gja edhe meju vra enver ose behar ose ilir kta tjert tremen edhe e lan ket pun tashi saj perket familjes doci asht nji ner grupet mat fuqishme n shqipni edhe ka lidhje me tana grupet kryesore n vlor n durrs edhe elbasan,kta mushin blindat hashash n dukagjin e shkojn ej shesin n vlor te bandat atje edhe e din tan policia e shkodres se t kujt jan ato blinda t zi e se jan t garkum hashash por ska b...mej nalu kush ndersa gentian doci asht nji ner njerzit kryesor t grupit ka ba 6 vrasje drejton kokain e heroin n europ i kerkum nderkomtar edhe ka drejtu grupin prej vils n skenderbek me pishin qe kushton 700mi € e 2010 ka ken i denum n 2010 n kolumbi prej burg ka drejtu tan kokain e heroin n europ plus me kokat e grupit doci enveri asht i lidhun se jan koka edhe kan t njejten pun plus grupi doci drejton prostitucion n itali kan 30 femra si i drejtojn e kan hotele e shezllone e kan tan ato klube n veliopoj en shkoder e sikan n emer t vet e pallat n mes shkodres e ofl ska b.. mej permen e njato vila ska shanc mejau marr skan byth polict mej pa n sy se ikan vu pistoleten drejtorit policis shkodres e ska pas guxim as me denoncu per vrasje kta jan t part n shkoder rrespekt per familjen doci.

  Përgjigju
  • arben: 27/05/2020 15:44

   o shoku mos hani shum mut se ata n shkoder ska byth kush mejau permen emrin o shoku t hekun kryt ata o shoku sa kufomat i kan zhduk n europ ti ske hanger buk po ik flej po i njeh tan vlora e tan shqipnija

  • Hahahah: 27/05/2020 10:41

   Po ca lesh docet kush si kap harta ky qenka tifoz me kta ahahah ngelen vlonjatet per tmar ashash tekta ahhahaha gallat mbaroen labet dhe çamet e vlores ky thot leshi preshi

  • O Leonard adoleshenti: 27/05/2020 08:48

   Ti duket qe je adoleshent 20 vjec. Nuk ka ngel vlora per hashashin e ktyre. Ke ne jug sa dush hashash. Kto si njef njeri ne vlore OK. Ik Mos fol perralla kot. Bajrit Kan miq ne vlore, jo kta

  • leonard: 27/05/2020 08:21

   o shoku ti qe je nga fieri un jam 20 vjec jam lin e jam rrit n shkoder e si po e din ti prej n fier se kush jan mat fortit n shkoder saj perket hashashit si tha ky djali ma siper kjo dihen e din policia e din tan se tan hashashin e shesin te grupet e te shokt e vet n vlor

  • O dori: 26/05/2020 22:34

   hahah sa i papare. A te kane paguar me ber kaq reklam? Se i dike ca kan dhe ne shpi e sa euro i ka ber pishina. Qr ku ka arrit ky popull. Shif or vlla punet e tuja mos numero leket e tjereve. Jo ky me i firte se ai. Pffff prandaj nuk ecen ky popull

  • During: 26/05/2020 22:16

   Pse kta docet jan shum kta sa jan kta katolik jan apo musliman? Po bajret plot jan dhe vet

  • Edison: 26/05/2020 22:15

   Ti vlla sqenke me juventusin apo realin qenke tifoz me kta sa ka si kta o dori ngelen grupet e vlores te marin te kta se ska ne malesin e vlores vet jam na fieri ta dish

 • Adi: 26/05/2020 16:10

  Enveri asht il padrino . Drejton nje nder grupet ma te fort ne europ per drog , prostitucion, vrasje . Edhe ne shipni grupi bajri asht me i rrezikshmi kan ba vrasje pafund . Enveri asht i jashtzakonshem Ai ska asnji pasuri ne emer tij skan asigja ne shkoder ato kan lek kesh pafund

  Përgjigju
  • edo: 27/05/2020 08:23

   po gentian docin e njeh shith shqipria edhe fisin doci po kerkoje n youtube se e gjen

  • O bosi: 26/05/2020 23:00

   Kush esh KY gentian docaj? Nuk e Kam nigju naj here. Po te ishte aq I forte do ishte nigju. Prej nga esh ky docaj? Noshta ke info gabim o bosi. Ma te fort se bajrit qe Jan te njoftem ne gjith shqipnin nuk besoj se Jan kto doct

  • bosi: 26/05/2020 21:18

   o shok boll t fort jan vec jan mat fort docajt se edhe ata kan cu me tonelata kokain e heroin e drejtojn prostitucion n itali n shqipni kan fisin qe vret me pages gentian doci asht nji prej mat fortve por jo maj forti aj sot per sot asht ner njerzit mat kerkum n europ edhe rrin n vilen 500 mi euro me pishina e ka ken i denum i kolumbi per heroin n 2010 eka drejtu i pjes t grupit prej n burg

  • O adii: 26/05/2020 17:08

   Ca gruppi drejton KY enveri ne europ se fisin e vet e ka ne shkoder. Ne cilin shtet te europes ka grup KY enveri. Aq I fuqishem esh ne europ KY?

 • Gomeret e Çoleve gomere: 26/05/2020 14:16

  Po more po

  Përgjigju
 • Enis: 26/05/2020 14:00

  Enveri eshte nder bobat e europes me biznese ne luksemburg Belgium e Nederland lordi I droges , keta I ka si buke e djath ky pritni kur te dalin shum shpejt

  Përgjigju
  • Eni: 26/05/2020 21:39

   Po ca bobi Europes or vlla,po si Enveri ka boll andej,bobat nuk i njef as ti dhe as une,kt merret me droge dhe kaq

  • Onenis: 26/05/2020 15:07

   Pse dhe ne evrope ka biznese KY enveri. Dhe ne Europe komandon KY kshu? Ne evrope ka plot shqiptare qe Jane te fuqishem prandaj them

 • Shkodra: 26/05/2020 12:19

  Ca kan me i marr enverit se aj nuk ka kurgja ne emer te tij, vec show bani kot Koka e ketij grupit asht dhe nuk mohohet,dhe ka shume vjet qe i drejton prej ne Luksemburg, po ka fundi nuk e nigjunen dhe perfundunen keshtu si jan sot

  Përgjigju
 • Lahuta e Malsis: 26/05/2020 12:16

  O Enver Bajri, në Kohën e Enverit nuk do të ishe asgjë tjetër weçse një Mi i fëlliqur Kanalesh, ti dhe shumë si ti e keni kuptuar Demokracinë si Lulëzim i Krimit, prandaj për ty dhe gjithë të tjerët si ti ka vetëm një Zgjidhje: NË BURG PËR GJITHË JETËN

  Përgjigju
 • Nikolin: 26/05/2020 12:12

  ore, po me te vertete keta me cudisin, si eshte e mundur qe ketej mga Lezha keta nuk ndalen fare, me t evertete do jete ajo qe shkruante nje tjeter ne komente para ca ditesh, do jete Tonin Vocaj e Sander Lleshi qe jo me kot jane ne ato funksione, pasi droga e korrupsioni eshte ne nivele stratosferike ketu tek ne. e pamundur qe ketu jeton me fajde Tonin Preka mepara te vjedhura ne banke, vellezrit Nikulaj, mos flasim pastaj per vllezrit Selaj me Hotele apartamente ne Shengjin, sa apartamente ju kane blere prokurorve ne Tirane. keta do ndalen ne lezhe vetem po i la nafta, se OFL ne Lezhe nuk do shohim kurre

  Përgjigju
  • bosi: 26/05/2020 21:21

   m fal qe pot prishi planet shok por njaj tonin vocaj asht prej sumet,dukagjins edhe ska lidhje me lezhen aj asht shef krimesh n shqipni

  • Per ty o nikolin: 26/05/2020 15:06

   Kush Jane keta o nikolin? Keto Jane te fortit e lezhes? Po cne sander lleshi me kto. Nuk besoj ti kete frik qe nuk vjen ofl. Mund6te na e shpjegosh ca behet ne lezhe

  • Habitesi: 26/05/2020 14:54

   Ti cuditesh me lezhen po me fierin qe ka çamet e malit me mbi 22 vite aktiv qe olsi rama me renaton han drek cdo te shtun te kus çamaja

  • Erti: 26/05/2020 12:55

   Kush eshte ky Tonin Preka? Po vellezerit Nikulaj? A nuk bejne ligjin Nokajt ne Lezhe?×

Lajmi i fundit

John

Rindërtimi i rrugës panoramike të Kurveleshit, Rama: Zgjeron ofertën turistike, lidh historinë e Tepelenës me bregdetin e Jonit