OKB nis hetimet për nxitjen e gjenocidit nga mediat ruse

OKB nis hetimet për nxitjen e gjenocidit nga mediat ruse

1695640119_kd.webp

Një grup hetuesish të Kombeve të Bashkuara ka paralajmëruar se do të hapë hetime ndaj disa fjalimeve të përhapura nga mediat ruse që përbëjnë “nxitje për gjenocid” në Ukrainë.

Duke folur në Këshillin e OKB-së për të Drejtat e Njeriut në Gjenevë, kryetari i Komisionit Hetimor për Ukrainën, Erik Mose, shprehu shqetësimin "për akuzat për gjenocid në Ukrainë", duke paralajmëruar se "disa komente të transmetuara nga media ruse dhe media të tjera mund të përbëjnë nxitje për gjenocid.”

“Komisioni po vazhdon hetimet për këto çështje”, tha Mose, duke shtuar se komisioni po heton gjithashtu shkaqet e këputjes së digës hidroelektrike Kakhovka e vendosur në zonën nën kontrollin rus në rajonin Kherson (Ukraina jugore) qershorin e kaluar dhe ndikimi i saj në popullatë. 


Lajmi kryesor:

Lufta/ Putin urdhëron Ministrin e mbrojtjes ruse: Ndaloni kundërsulmin e Ukrainës deri në tetor! Rusia bombardon qytetin e Ukrainës, Odessa, 1 e plagosur


S.S/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Jeni dakord me nismën e Kishës Katolike për ndalimin e simboleve komuniste?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Djali i liderit të Hamas thirrje Izraelit: Nëse nuk lirohen pengjet, vritini të gjithë të burgosurit, përfshirë edhe babain tim

VIDEO/ Djali i liderit të Hamas thirrje Izraelit: Nëse nuk lirohen pengjet, vritini të gjithë të burgosurit, përfshirë edhe babain tim