Opozita e re gjen ‘strehë’ në listat e PS, PD e LSI! 5 deputetë në listat e socialistëve! Hajdari e Murrizi vijojnë betejën me partitë e tyre

Në kërkim të një mandati të dytë, këtë herë të marrë nga vota e drejtpërdrejtë e qytetarëve, janë edhe deputetët e opozitës së re, të cilët janë bërë zyrtarisht pjesë e garës elektorale të 25 prillit.

7 prej tyre kanë vendosur të strehohen në listat e partive të mëdha. Nga opozita parlamentare, në listën e PS do të garojë në qarkun e Tiranës Halit Valteri, ndonëse i renditur i 35, Nimet Musai është i mes kandidatëve të selisë rozë në Fier, Klajdi Qama në Berat, Enver Rroshi i 10 në Elbasan, ndërsa po listat e Tiranës renditet i 24 dhe Ylli Shehu.

"Doja të jem diku jo thjesht në një parti familjare që të jetë e mbyllur dhe të mos ketë vend për dikë tjetër por një listë që qytetarët në mbarë shqipërinë të kenë një votë preferenciale që të votojnë për kandidatin e tyre. Çdo njeri e ka të drejtën të votojë atë që don, nëse si bëj 10 mijë vota përse duhet të jem në parlament", tha Shehu.

Ndonëse kishin deklaruar se nuk e njihnin parlamentin dhe aq më tepër ata që tradhtuan kauzën e PD për djegien e mandateve e i pranuan ato, edhe PD përfshiu në listën e saj të Tiranës Korab Litën, të renditur të 34.

Edhe LSI renditi të katërtin në Berat Lefter Maliqin. Me partitë e tyre do të kandidojnë Rudina Hajdari e Nismës thurje, Myslym Murrizi me Lëvizja Demokratike e Shqipërisë dhe Andi Përmeti me Bindjen Demokratike.

/b.ha./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    'Rasti Qefalia', a fshihen gjobat pas akuzave të Këlliçit, Nokës, opozitës?×

Lajmi i fundit

'Tipologji e re e turizmit në Shqipëri', eksperti: Vijnë shumë të rinj! Jo për plazhe por për ture, Gjirokastra nga më të preferuarit

'Tipologji e re e turizmit në Shqipëri', eksperti: Vijnë shumë të rinj! Jo për plazhe por për ture, Gjirokastra nga më të preferuarit