Osmani takon presidentin gjerman Stenmeier: Nuk mbështesim ide paralele me procesin e Berlinit

Në ditën e parë të vizitës së saj treditore në Berlin, presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani, u prit zyrtarisht nga presidenti i Gjermanisë, Frank-Walter Steinmeier. "Me Presidentin e Republikës Federale të Gjermanisë, z. Frank-Walter Steinmeier diskutuam për raportet ndërmjet dy vendeve tona, të cilat kanë qenë dhe do të mbeten përherë strategjike", shkroi Vjosa Osmani në një postim në Facebook. 

Osmani shkroi më tej se kishte falënderuar presidentin Steinmeier për mbështetjen e vazhdueshme të Gjermanisë "në ditë të mira dhe ato të vështira e në veçanti për mbështetjen drejt konsolidimit të subjektivitetit ndërkombëtar të Republikës sonë". Osmani shkruan më tej se në bisedë me Steinmeierin ka theksuar edhe "nevojën e madhe për vazhdimin e kësaj mbështetje në rrugëtimin e Kosovës drejt anëtarësimit në organizata të rëndësishme ndërkombëtare, sigurimin e njohjeve të reja, si dhe për liberalizim të vizave".

 BE-ja dhe Procesi i Berlinit pa alternativë

Në postimin e saj në rrjetet sociale Osmani ritheksoi qëndrimin e Kosovës ndaj Procesit të Berlinit: "Potencova se çdo ide tjetër që synon të jetë paralele me zgjerimin e BE-së dhe Procesin e Berlinit, duke minuar parimin e pjesëmarrjes së barabartë të shteteve të Ballkanit Perëndimor, nuk do ta ketë mbështetjen e Republikës së Kosovës", shkruan Osmani.

Vizita e Osmanit ndodh në një kohë kur Gjermania e kancelarja Merkel është duke u përpjekur të gjejë një zgjidhje, në mënyrë që deri më datën 6 tetor të këtij viti, në samitin e BE-së me Ballkanin Perëndimor, që këtë radhë do të zhvillohet në Slloveni, të finalizohen katër marrëveshjet që parashikojnë lëvizjen e lirë të mallrave, të qytetarëve me karta identiteti, udhëtimet ne vendet e treta dhe njohjen e diplomave reciproke.

Gjermania po punon për Tregun e Përbashkët Rajonal

Pak para se në Kështjellën Bellevue do të fillonte ceremonia e pritjes nga presidenti Frank-Walter Steinmeier, në Tiranë, kancelarja gjermane, Angela Merkel, ishte takuar me homologun e saj nga Kosova, Albin Kurti. Merkel, e cila të hënën dhe të martën bëri turneun e lamtumirës në Ballkan, pati takime dypalëshe me të gjithë liderët e rajonit.

Kurti tha në përfundim të takimit me kancelaren Merkel, se "arsyeja se përse nuk i kemi këto marrëveshje sot është për shkak se Serbia ka refuzuar që në tekst të figurojnë fjalët si "kufi", "territor", "shtet", "vend", "qeveri", meqenëse ajo konsideron që këto aludojnë me shtetësinë e Kosovës".  Kryeministri i Kosovës tha më tej se do të shihet se a do të miratohen këto marrëveshje deri më 6 tetor.  Marrëveshjet në fjalë janë në kuadër të Tregut të Përbashkët Rajonal, për të cilin janë zotuar të gjashtë vendet e Ballkanit Perëndimor, si në Sofje, në samitin e vitit 2020, ashtu edhe në Samitin Virtual të Berlinit, më 5 korrik 2021.

Takim me dyer të mbyllura me Maas

Osmani pati në mbrëmje edhe një takim me përfaqësues të diasporës, në ambientet e Ambasadës së Kosovës në Berlin. Të mërkurën ajo do të zhvillojë një diskutim me ambasadorin gjerman, Wolfgang Ischinger, në Këshillin Gjerman për Marrëdhëniet me Jashtë, dhe më pas do të takohet me ministrin gjerman të punëve të jashtme, Heiko Maas.

Maas dhe Osmani janë takuar më parë në Prishtinë, gjatë vizitës së ministrit gjerman të Punëve të Jashtme, në prill 2021.

Takimi me ministrin Maas, ashtu si edhe ai me presidentin Steinmeier, do të jetë me dyer të mbyllura, i tha DW-së një zëdhënës i  Ministrisë Federale të Punëve të Jashtme. Në Berlin Osmani do të  ketë takime edhe me përfaqësues të shkencës dhe Rrjetit të Bizneseve Gjermane.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

  • Arbëri: 16/09/2021 12:00

    Jemi krenarë që të kemi presidente të Kosovës!

    Përgjigju
  • Sondazhi i ditës:

    Presidenti i ri duhet të jetë i PS apo i opozitës?×

Lajmi i fundit

John

Ylli Pata: Deshifrimi politik, përse Sali Berisha u mor me super të penduarin Dumani?!