’Pa Gjurmë’ gjen mjekun e zhdukur 5 muaj më parë në Rinas, shokohet familja kur Jetmir Shehu i refuzon

Udhëtoi nga Amerika dhe u zhduk sapo mbërriti në Rinas gjendet pas 5 muajve Jetmir Shehu.Falë publikimit të rastit në emisionin ‘Pa Gjurmë‘, në Report TV ku mbërritën live me dhjetra telefonata, njëra prej tyre lokalizoi ekzaktësisht vendndodhjen e të riut. Babai i 32-vjeçarit foli live nga studio me dëshmitarin në telefon, ndërsa stafi i programit u nis menjëherë në terren bashkë me familjarët në vendqëndrimin e autobusëve dhe furgonave në Terminalin e Kamzës, aty ku i riu u gjet. Në mes të errësirës, në një zonë gjysëm të ndriçuar, ndërsa ora shënonte 17:43, pak sekonda ndanin përballjen e prindërve me shfaqjen e portretit të djalit për të cilin kishte folur dëshmitari. Kur nëna e njohu menjëherë të birin, emocione të forta përjetuan të gjithë, kur me lot gëzimi ajo i dha një përqafim plot mall. Jetmiri shtangu, sapo pa familjarët dhe reagimi ndaj tyre ishte i akullt. Nga një djalë i rritur në Amerikë prej 20 vitesh dhe i arsimuar në fushën e mjekësisë, për 5 muaj me radhë Jetmiri ishte strehuar në zonën e Kamzës në kryeqytet, në një godinë të braktisur. Me një pamje të ndryshuar dhe me mjekër gjendja e tij emocionale dukej e rënduar, ndërsa mbante veshur një palë pantallona të shkurtra dhe një jelek. Fjalëpak dhe i habitur, në intervistën që dha për gazetaren e ’Pa gjurmë’ Xhilda Durishti, 32-vjeçari dukej thuajse i përhumbur. 


Gazetarja: Jetmir quhesh ?
Jetmir Shehu: Po Jetmiri jam 
Gazetarja: Po kërkoheshit në studion e emisionit 'Pa Gjurmë' 
Jetmir Shehu: Po
Gazetarja: Nuk keni pasur kontakt me familjarët ?
Jetmir Shehu: Po, korrekt
Gazetarja: Të kishte marë malli për familjarët t’i takoje ?
Jetmir Shehu: Jo. M’ka marr malli për gruan time të vërtetë


Babai i një vajze 3 vjeçe, Jetmir Shehu jetonte prej vitit 2000 në Chicago të Amerikës, bashkë me familjen e tij fitues të llotarisë Amerikane. Prej një viti ai ishte në prag divorci me bashkëshorten e tij, Besianën. Për shkak të pandemisë çështja mbeti pezull, ndërsa kjo ndarje edhe pse jo ende ligjërisht, u përjetua keq nga Jetmiri. Ai u kthye në shtëpinë e prindërve nga ku kaloi një situatë të vështirë depresioni. Ky ishte momenti, kur ai vendos të kthehet në Shqipëri dhe kur sistemi TIMS zbuloi se ai kishte hyrë më datë 19 qershor 2021, nga aeroporti i Rinasit. Familjarët kishin bërë denoncimin në policinë, madje i kishin dërguar edhe një kërkesë Ambasadës Amerikane në Tiranë por nuk kishin marrë asnjë informacion zyrtar. 24 orë pas gjetjes së të birit, babai i tij Gëzim Shehu u shpreh i lumtur, ndërsa tregoi për hezitimin që pati në fillim për t’ju drejtuar emisionit ‘Pa Gjurmë‘, i cili me gjetjen e të birit e bëri të ndryshonte mendim. 

Fillimisht unë nuk pata besim tek ju, por e pashë punën që bënit. Nderi im do ishte të isha në emision, t'ju falenderoja të gjithëve ju. Por për momentin unë jam në Fier bashkë me djalin. Ju kërkoj ndjesë, pasi e kisha të pamundur të shkëputesha prej tij në këto momente. Ju jeni të mrekullueshëm, se problemin e ndiqni deri në fund. Shqiptarët janë të mrekullueshëm. Dua të falenderoj të gjithëve ju që dhatë kontributin në gjetjen e djalit tim. 


Edhe pse e patën të vështirë, familjarët arritën ta bindnin për ta marrë me vete Jetmirin, pasi ky i fundit nuk pranonte për shkak të problemeve që kishte shfaqur. Të lumtur që më në fund arritëm të bashkonim këtë familje, emisioni 'Pa Gjurmë' vijon misionin e tij me të tjera histori prekëse. 

Emisioni i plotë

O.D./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?



×

Lajmi i fundit

Sot festa e Sulltan Nevruzit, Nikolla: Ditë e hareshme, simbolizon gjallërimin e natyrës dhe të njeriut

Sot festa e Sulltan Nevruzit, Nikolla: Ditë e hareshme, simbolizon gjallërimin e natyrës dhe të njeriut