Pa ndërhyrje estetike, specialisti Ylli Merja zbulon sekretin: Ja si mund të ngadalësoni plakjen falë këtyre ushqimeve dhe çajrave bimorë

Plakja është një proces normal që prek çdo individ. Ajo nis që në të 20-tat e njeriut por ecuria e saj është e ndryshme duke u bazuar në shumë faktorë ku rol kryesorë luan edhe gjenetika. Në një intervistë në emisionin “Rreze Dielli” në Report Tv, mjeku popullor Ylli Merja shpjegoi shkaqet që përshpejtojnë këtë proçes natyror të pashmangshëm. Ndërsa tregoi edhe ‘sekretet’ për ta ngadalësuar sa më shumë.

"E para duhet parë tek zinxhiri gjenetik sepse njeriu nuk është asgjë tjetër vetëm një fotokopje e zinxhirit gjenetikë  të dy prindërve të tyre. Por nëse ne tregohemi të kujdesshëm që nga regjimi ditor deri në vazhdimësi atëherë trupi ynë do të jetë i shëndetshëm" tha ai.

Ndërsa tha se  përshpejtues të plakjes jane edhe: Çrregullimi hormonal, mungesa e gjumit, mosruajtja e diellit të fortë. Por theksoi se mund ta ndihmojmë ngadalësimin e procesit përmes një diete ushqimore të mirë, ku të përfshihen këto ushqime:

"Duhet të tregojmë kujdes të përdorim arroret, shafranin, fusim lëngun e shegës, lëngun e boronicës e kështu me rradhë. Pra, përdorimi I frutave të pyllit, arroreve kanë një premisë shumë të përshtatshme për të frenuar plakjen e e trurit. Pra, i japim atij rifreskim në mënyrë të vazhdueshme"shpjegoi specialisti i bimwve mjekwsore.

Ai tregoi edhe disa përgatitje bimore me çajra të ndryshëm që ndihmojnë në organizëm.

NJË ÇAJ QË FRENON PLAKJEN E TRURIT:

Në 1.5 litër ujë zieni për 2 minuta 3 fije çaj jugu dhe 1 lugë gjelle borzilok dhe 5 lugë çaj harmonia.

Kullojeni çajin pasi ftohet dhe ëmbëlsojeni sa më pak. Konsumoni 2-3 gota në ditë para buke.

NJË ÇAJ QË LUFTON PLAKJEN E ARTERIEVE

Në 2.5 litra ujë zieni për  2 minuta 1 pako çaj për zemrën dhe 2 lugë gjelle fruta pylli.

Pini 3 x 1 gotë në ditë para buke

NJË ÇAJ HORMONAL

Në 1.5 litër ujë zieni për 2 minuta, 2 lugë gjelle tribulus terrestris

1 lugë gjelle konopicë

1 dorë sherebelë

3 lugë çaj detox

Konsumoni 2-3 gota në ditë para buke

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    U shkon mbi 600 mijë në muaj, a duhen rritur pagat e Kushtetueses?×

Lajmi i fundit

Aksidentet, bilanc ‘lufte’ në Lezhë! Në 1 javë 9 aksidente me 2 viktima dhe 13 të plagosur

Aksidentet, bilanc ‘lufte’ në Lezhë! Në 1 javë 9 aksidente me 2 viktima dhe 13 të plagosur