Pakti ‘Aukus’ i 3 fuqive më të mëdha globale nuk mirëpritet në botë dhe as në opinion publik

Marrëveshja kundër Kinës ‘Aukus’ i nënshkruar nga SHBA, Mbretëri e Bashkuar dhe Australi me nëndetëse dhe energji bërthamore bëri që Franca të tërhiqte trupat diplomatik duke përfshirë edhe ambasadorët.

Partneriteti "AUKUS" do të bëjë që SHBA, Britania e Madhe dhe Australia të forcojnë bashkëpunimin e tyre në fushën e inteligjencës dhe ushtarake në Indo-Paqësor në një përpjekje për të kundërshtuar influencën në rritje të Kinës.

Franca humbi një marrëveshje tejet të gjatë tashmë me humbje të madhe ekonomike për të furnizuar Australinë me nën-motorë me naftë si rrjedhojë ka qenë kundër paktit.

 Por nëse situata e Francës mund të cilësohet si e justifikuar politikisht dhe ekonomikisht, Franca nuk është i vetmi shtet i ‘zëmëruar’ partneritetin në fjalë.

Vetë vendasit e Australisë janë kundër planit ‘Aukus’ duke e konsideruar si ‘Kali i Trojës’ për një industri të energjisë bërthamore, të cilës kombi i ka rezistuar për dekada të tëra.

Gjithashtu edhe Zelanda e Re bëri me dije se ishte kundër ‘Aukus’.

Kryeministrja e Zelandës së Re Jacinda Ardern foli personalisht me homologen e saj australiane, Scott Morrison, për t'i thënë se anijet nuk do të ishin të mirëpritura në ujërat e vendit të saj, i cili ka qenë një zonë jo-bërthamore që nga viti 1984.

 Gjashtë vende, Britania e Madhe, SHBA, Kina, Rusia, India dhe Franca kanë tashmë në flotën e tyre nën-energji bërthamore dhe shumë ekonomi të mëdha të zhvilluara, përfshirë SHBA-në dhe Britaninë e Madhe, përdorin bërthamore në përzierjen e tyre të energjisë.

 Në Francë, 70% e energjisë elektrike të vendit është bërthamore .

Pra, për çfarë është gjithë zhurma? Pse vetë australianët, nënshkrues të këtij pakti janë kundër tij?

Nuk është vetëm Australia. Disa vende kanë frenuar zhvillimin e mëtejshëm të industrisë së energjisë bërthamore që nga katastrofa e Fukushimës në Japoni në vitin 2011. Centrali bërthamor Fukushima Daiichi humbi fuqinë në një tërmet dhe cunami, që do të thotë se sistemet e ftohjes dështuan, duke çuar në shkrirje bërthamore dhe shpërthime hidrogjeni, duke dërguar rrezatim të dëmshëm në atmosferë. Pjesë të qytetit mbeten jashtë kufijve.

Ishte katastrofa më e keqe bërthamore që nga Çernobili në 1986, kur një test që shkoi keq shkaktoi një shpërthim dhe zjarr, duke lëshuar sasi shkatërruese të materialit radioaktiv në ajër. Tridhjetë e një njerëz u vranë në vetë aksidentin, ndërsa shumë të tjerë vdiqën nga efektet e ekspozimit ndaj rrezatimit në vitet në vijim, me disa vlerësime në dhjetëra mijëra.

 

Katastrofa e Fukushimës:

Fatkeqësia bërthamore e Fukushima Daiichi ishte një aksident bërthamor i vitit 2011 në Centralin Bërthamor Fukushima Daiichi në umakuma, Prefektura Fukushima, Japoni. Shkaku i afërt i katastrofës ishte tërmeti dhe cunami në Tōhoku i vitit 2011.

G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Ngjarjet në Fier e Fushë Krujë, a jeni të shqetësuar nga situata e rendit dhe sigurisë publike?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

Grushti i shtetit me viktima civilë në Sudan zemëron SHBA-në! Ndalon dërgimin e 700 mln dollarëve të ndihmës urgjente