Pamjet me dron/ Përfundon ngritja e strukturave për pritjen e emigrantëve nga Italia në Shëngjin

LEZHË- Kanë përfunduar punimet për qendrën pritëse të refugjateve që do të vijnë nga Italia në portin e Shëngjinit. Report Tv sjell pamjet me dron të objektit i cili është bërë gati, nga ku edhe do të zhvillohet konferenca për shtyp mes Melonit dhe kryeministrit Edi Rama.

Qendra është marrë në dorëzim nga autoritetet italiane. Meloni do të zhvillojë sot vizitë në Shëngjin dhe në Gjadër për të parë finalizimin e marrëveshjes që firmosi me homologun Edi Rama nëntorin e kaluar.

Masat për të garantuar sigurinë dhe mbarëvajtjen e aktivitetit kanë nisur prej të hënës, pasi në Portin e Shëngjinit kanë mbërritur tashmë oficerë të policisë italiane.

Sipas marrëveshjes porti i zbarkimit do të jetë Shëngjini, ku do të ngrihet qendra e parë që do të shërbejë për identifikimin dhe regjistrimin e refugjatëve, ndërsa Gjadri do të jetë kampi për vendqëndrimin e tyre në pritje të përgjigjeve për kërkesat e azilit. Qendra pritëse do të ketë një kapacitet 3 mijë vende, ndërsa në përfundim të procedurave të vlerësimit autoritetet italiane do t’i largojnë me shpenzimet e tyre emigrantët nga territori shqiptar.

Protokolli mes Shqipërisë dhe Italisë për emigrantët është çuar përpara mes shumë debateve dhe kontestime nga politika dhe opozitat e të dyja qeverive.

Në vendin tonë, opozita e ka cilësuar si anti-kushtetuese me pretendimin se cenon integritetin territorial të vendit, ndërsa në vendin fqinj është folur për shifra të fryra që do të rëndojnë në buxhet,  pa zgjidhur problemin real të emigrantëve të paligjshëm. 

M.Q./SI.E./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • goni: 06/06/2024 02:16

  nuk duheshin bere afer detit,,,te ishin ne vende te izoluara...

  Përgjigju
 • katunari: 05/06/2024 09:46

  aty as 10 lope num i merka, shalqini omel meloni paska ardh me e bo nja 5 her me ramen me duket ????????????????

  Përgjigju
 • Non-grata: 05/06/2024 04:27

  Po çfarë janë këto kampe përqendrimi që do i përdorni për skllevër? Kur të mbushen plot ku do i çoj Meloni të tjerët? Apo do të mbushni Shqipërinë plot me kampe përqendrimi?

  Përgjigju
 • koli: 05/06/2024 02:06

  NGRINI MORE HOTELE DHE RESORTE,,,,QE TE NA VIJE E GJITHE EUROPA KETU,,,C"JANE KETO KAMPE REFUGJATESH,,TURP,,,NE DUAM TURISTE,,JU NA SILLNI JEVGJ E ARIXHINJ,,PER QEJFET E MELONIT...

  Përgjigju
 • Edi: 04/06/2024 21:43

  Burgu shen Gjinit

  Përgjigju
  • Grata: 05/06/2024 06:06

   Pulari

 • Sondazhi i ditës:

  Jeni dakord që në Shqipëri të ndalohet përdorimi i euros për pagesa?×

Lajmi i fundit

Rudina Hajdari rigjen dashurinë, publikon foto me partnerin e ri 2 vite pas divorcit: E bekuar

Rudina Hajdari rigjen dashurinë, publikon foto me partnerin e ri 2 vite pas divorcit: E bekuar