Papa Françesku: Vaksinimi zgjedhje etike mos luani me shëndetin tuaj, dozat Pfizer së shpejti në Vatikan

Papa Françesku

VATIKAN- Papa Françesku ditën e djeshme në një intervistë i ka bërë thirrje të gjithëve të bëjnë vaksinën anti-COVID për të mbrojtur veten dhe të tjerët.

“Vaksina është një zgjedhje etike për secilin prej nesh, sepse nëse nuk e bëni ju po luani me shëndetin tuaj edhe me shëndetin e të tjerëve”, tha Papa Francesku.

Qyteti i Vatikanit, i vetmi i pavarur në botë duke përfshirë edhe Papa Françesku, ka thënë se së shpejti do të nis fushatën e vetë të vaksinimit për koronavirusin.

“Javën e ardhshme, vaksinimi do të nis këtu në Vatikan dhe unë kam rezervuar vendin për ta kryer”, shtoi ai.

Papa Françesku, në një moshë të re për shkak se ka qenë i prekur nga një sëmundje ka hequr një pjesë të mushkërisë duke u bërë kështu potencialisht më i prekur ndaj virusit.

Në Vatikan javën e ardhshme do të mbërrijnë dozat e para të vaksinës për të filluar vaksinimin masiv të qytetarëve.

Si pjesë e planit të saj të vaksinimit, Vatikani tha se kishte blerë një frigorifer ultra të ftohtë për të ruajtur dozat, duke sugjeruar se do të përdorë vaksinën e zhvilluar nga Pfizer dhe BioNTech, e cila duhet të ruhet në rreth minus 70 gradë Celsius.

J.GJ./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se Shqipëria do të hapë edhe zyrtarisht negociatat e anëtarësimit në BE?

Komento


×

Lajmi i fundit

John

VIDEO/ Një person me thikë në dorë përhap panik në stacionin e trenit në Romë, policia e qëllon me armë për ta neutralizuar