Para takimit me Putin, Trump kritika anëtarëve të NATO-s: Duhet të filloni të paguani faturat

Para takimit me Putin, Trump kritika anëtarëve të NATO-s: Duhet të filloni të paguani faturat

Presindenti i SHBA Donald Trump dhe udhëheqësi i NATO-s Stoltenberg

Vetëm pak ditë përpara samitit të ardhshëm të NATO-s, si dhe në takimin me Presidentin rus Vladimir Putin, vëmendja e Presidentit Trump ishte tek një tjetër shqetësim për NATO-n. Ai foli gjatë një tubimi në shtetin Montana.

“Do takohem me anëtarët e NATO-s dhe do t’u them, ‘Duhet të filloni të paguani faturat. Shtetet e Bashkuara nuk do të përballojnë çdo gjë. Ne paguajmë nga 70 – 90% të kostos për mbrojtjen e Evropës dhe nuk ka problem. Sigurisht që ata na shkatërrojnë në tregti dhe në gjëra të tjera; na e bëjnë të pamundur të bëjmë biznes në Evropë. Megjithatë vijnë dhe na shesin Mercedesët dhe BMW-të. Pra, kemi 151 miliardë dollarë defiçit tregtar me BE-në. Dhe si qershia mbi tortë, na rrënojnë edhe përmes NATO-s”, deklaroi Presidenti Trump.

Presidenti Trump ka ngritur pikëpyetje në mënyrë të përsëritur rreth rolit të SHBA-së në NATO.

Pas tensioneve që u shfaqën rishtazi mes Presidentit Trump dhe udhëheqësve të tjerë të G-7ës gjatë samitit të Kanadasë, shumë shqetësohen për një krisje të mundshme mes udhëheqësve të NATO-s javën e ardhshme, gjë prej të cilës do të përfitonte Presidenti rus Vladimir Putin, i cili do të takohet me Presidentin Trump në Helsinki, më 16 korrik.

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Lidhjet ruse të Monika Kryemadhit, a duhet që drejtësia të nisë hetimet?×

Lajmi i fundit

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’

FOTOGALERIA/ Ndërtimet fortifikuese në ‘Ishullin e Sazanit’ në vitet 1915-1921 me qëllim kontrollin e ‘Ngushticës së Otrantos’