POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Pas Bashës, gjyqtari Gerd Hoxha dënon edhe Romeo Karanë për shpifje ndaj Shkëlzen Berishës (Vendimi)

Shkëlzen Berisha dhe Romeo Kara

Pas vendimit për gjyqin Balla-Basha (Lexo këtu), gjyqtari i Tiranës Gerd Hoxha ka dënuar edhe avokatin e OSHEE, Romeo Kara për shpifje ndaj Shkëlzen Berishës, djalit të ish-kryeministrit Sali Berisha. Vendimi është dhënë këtë të hënë. Romeo Kara akuzoi Shkëlzen Berishën se kishte udhëtuar në Pragë sëbashku me Kastriot Ismailajn, i dënuar me 10 vite burg për mashtrim për mbledhjen e borxheve të CEZ me kompaninë e tij DIA, për të ndikuar në marrëveshjen me çekët e CEZ. Në vendimin e gjyqtarit Hoxha thuhen se deklaratat e tij Romeo Kara i ka bërë në emisonin "45 minuta" në Report Tv. Dënimi ndaj Romeo Kara është njësoj si ndaj Bashës me 50 mijë lekë të reja. 

 

Vendimi i Gjykatës së Tiranës për çështjen Berisha-Kara

Në një reagim të mëparshëm, Kara tha se gjithçka bëhet për t’i mbyllur gojën, ndërsa paralajmëroi padi të tjera në adresë të djalit të ish-kryeministrit, duke shtuar se "nuk ka padi që mbulon grabitjen e pasurisë kombëtare".

l.q./b.ha./Shqiptarja.com
Komento