Pas humbjes së thellë, LSI reagon për herë të parë: Do rikthehemi si Feniksi, zogu që digjet dhe ripërtërihet nga hiri që mbetej

Monika Kryemadhi, kryetare e LSI

Pas humbjes së thellë nga zgjedhjet e 25 prillit, ku ka marrë vetëm 4 mandate për deputetë, LSI ka reaguar për herë të parë. Në një video që po qarkullon në rrjetet sociale, thuhet se kjo parti do të ripërtërihet sërish.  LSI ka përcjellë mesazhin në këtë video, duke e lidhur simbolikën me zogun mitik Feniksi, i cili ripërtërihet nga hiri i tij, pasi të djegë vetën. Sikurse shprehet në video, thuhet se  LSI do të ripërtërihet sërish nga hiri i saj, si zogu mitik Feniks.

'Kush ua kallëzoi turqve shtigjet? Hamzai. Hamza! Unë të kam mësue si mahet shpata. Feniksi është një zog i fuqishëm, krijesa mund të fluturojë edhe me një elefant në kthetrat e saj. Lotët janë gjithashtu një tjetër fuqi e shpendit, pasi shërojnë çdo plagë. Feniksi jeton më shumë se një sorrë, kur kupion se po i vjen fundi, Feniksi bën një fole me kanellë, sherebelë dhe hirrë. Ai djeg veten duke lënë hirin pas. Nga grumbullimi i hirit lind një Feniks i ri. Miti për pavdekshmërin e Feniksit ishte bërë aq i famshëm saqë perandori i ri dhe i çuditshëm romak Elagabalus kërkoi të hante një Feniks për tu bërë i pavdekshëm. Shërbëtorët kërkuan për shpendin por nuk gjetën asgjë. Sidoqoftë, ata i shërbyen perandorit mish nga zogu i Parajsës. Mishi i zogut nga Parajsa nuk siguron fuqinë e pavdeksisë, duke marrë parasysh që sundimtari u vra nga garda Praetoriane vetëm dy vjet pasi kishte ngrënë mishin e zogut. LSI ka arritur të ripërtërihet. LSI deri më sot është një simbol universal i një cikli të ri.'- thuhet në video.

 

Këto zgjedhje sollën disfatën më të madhe elektorale të LSI-së, e cila është “zhdukur” nga harta elektorale në 9 qarqe të vendit, pasi në 25 prill mori vetëm 4 mandate, 2 në Tiranë, 1 në Fier dhe Shkodër. Në zgjedhjet e 2017, LSI-ja mori 225 975 vota ose 14,28%, përthyer në 19 mandate. Pas katër vitesh nën drejtimin e Monika Kryemadhit, në zgjedhjet e 25 prillit 2021, LSI ka marrë vetëm 4 mandate, rreth 110 mijë vota ose 6.82 %. Pas katër vitesh, LSI-ja ka humbur më shumë se sa gjysmën e mbështetësve.

M.Q./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  25 prilli, a mendoni se pas ankimimeve të PD -LSI do kemi ndryshim rezultati në qarqe apo në rang kombëtar?

Komento

Komente

 • droji: 28/04/2021 06:59

  Spaku duhet qe te ju konfiskoje paurine qe keni vjedhur dhe te ndertohen qendra per pleq apo femije vetem e vetem te kujtojne here pas here gjemat qe kenibere burre e grua

  Përgjigju
 • Like: 28/04/2021 06:31

  mona surrat kali eshte bere si kuceder

  Përgjigju
 • Like: 28/04/2021 04:23

  Feniksin e sateme apo tyteti do te ringjallesh

  Përgjigju
 • Vjola: 28/04/2021 03:58

  Lulëzim Basha duhet të reformoje në mynyrë urgjente PD. Berisha më në fund duhet ta kuptoje që epoka e yij ka marrë fund. Lulëzim Basha patjetër duhet ti largohet Ilir Metës që tani për tani po bëhët një element me rrezikshmëri të lsrtë për PD . Ilir Meta me karakterin e tij tepër negativ do të mundohet të mbijetojë politikisht duke u vetëafruar në PD gjoja si shpëtimtari i opositës në këto ditë të veshtira. Lulëzim kujdes ,Ilir Meta e ka në gjak kërcimin nga një preh në tjetrin dhe më fuqizimin e tij politik largohet duke të tradhëtuar. ILIR META ËSHTË NJË RRACË QENI , POR KURRË SE SI NJË QEN RRACE.

  Përgjigju
 • Like: 28/04/2021 01:20

  moj mona surrat kali ti do te rimekembesh ne biruce se bashku me like injorantin e kokemadhi, salqeni e lulka. Ti moj jashteqitje nuk ke guzimin dhe te dalesh tu flasesh gojarisht eletoratit tend por e ben nepermjet rrjeteve sociale. Deri dje nuk lije media pa dale sa na u neverite. Do ta besh opoziten ne burg, dhe do ta shikosh zogun qe ribehet nga hiri. Me cfare dinjiteti do te perfaqesosh veten tende si deputete moj rrace e ndyre

  Përgjigju
 • vjosa: 28/04/2021 00:07

  TI DO digjesh ne ferr moj rrugace e ndyre,,,me aq poshtersira qe i ke bere popullit shqiptar....

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Polemika pafund për derbin Juventus-Inter, Del Piero: Vetëm arbitri mund ta shpjegojë penalltinë e Cuadrado-s