Pas Korçës, qentë endacakë helmohen edhe në Lezhë, pamje të rënda të kafshëve të ngordhura në rrugë (VIDEO)

Pas Korçës e Vlorës, duket se edhe Lezha ka menduar si 'zgjidhje' për problemin me qentë endacakë, helmimin e tyre. Pamje të rënda janë regjistruar në rrugët e qytetit e po ashtu edhe në shëtitore, ku shihen kafshët e ngordhura. Ngjarja dyshohet e qëllimshme, teksa nuk dihet kush është shkaktari i këtij krimi, ndërsa nga bashkia nuk ka patur asnjë reagim në lidhje me këtë situatë.

Prej disa kohësh qentë endacakë janë kthyer në shqetësim në qytetin e Lezhës, ku nuk kane munguar dhe rastet që kane sulmuar qytetaret, duke ju shkaktuar dhe fraktura. Megjithatë, në mungesë të një zgjidhje, me i rëndë është fakti se qentë po helmohen masivisht.

E njëjta ngjarje u regjistrua edhe në Korçë disa javë më parë, ku një numër i madh qensh u gjetën të ngordhur nëpër rrugë, si pasojë e helmimit. Ngjarja ende nuk është zbardhur dhe nuk ka një autor për helmimin e kafshëve.

E njëjta pamje e trishtë është parë edhe disa muaj më parë në qytetin e Vlorës. Ishte vullnetarja Entela Guberaj ajo që ka denoncuar rastin makabër, e cila prej 8 vitesh merrte qentë nga rruga dhe i strehonte në këtë qendër, duke i dhënë ushqim dhe i adoptonte jashtë vendit. 9 qen nga kjo qendër janë helmuar dhe për pasojë kanë ngordhur, teksa në tokë është gjetur mish i grirë me helm. 

/AV/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 08/02/2022 01:53

  /LIKU/,jam dakord me ju.Qente po behen viktima te vendimeve te gabuara.Shteti mendon se me sterilizimin dhe vaksinimin u zgjidh problemi.E verteta eshte qe qeni prape eshte ne gjendje te kafshoje e te demtoje e te ndote neper rruge dhe asnje nuk mban pergjegjesi.Viktimat e kafshimeve te tyre,perfundojne ne spital dhe duhet te bejne vaksinat kunder terbimit,tetanozit,per te mos harruar ndonje qepje te mundeshme ne varesi te plages,si dhe traumen shpirterore e depresionin qe kalojne,qe mund te coje ne ndonje rast ne frike e deri ne fobi.Nuk duhet harruar zhurma e te lehurave te tyre si dhe imazhi negativ qe krijojme sidomos para turisteve qe kerkojme te na vine.Me tufat e qenve qe livadhisin neper rruge dukemi si vend i botes se 3-te e te 4-te.

  Përgjigju
 • Keta: 07/02/2022 18:11

  1 qen paska ngordhur, nderkohe qe rrugeve ka me qindra. Ku e pate helmimin ju?

  Përgjigju
 • Liku: 07/02/2022 17:25

  Njerezit qe merren me kujdesin e qenve duhet te marrin masa ti largojne nga rruga dhe ti sistemojne atje ku e kane vendin se tmerrojne njerezit, mbushin trotuaret me fekale pemet gjithe urine ne rruge levizin prinder me femije te vegjel qe kane frike te kalojne

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Veriu i Kosovës, a duhet që Kurti të pranojë kërkesat e SHBA-BE?×

Lajmi i fundit

Arrestohet kryetari i Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc në Luginën e Preshevës se lejoi shfaqje teatrale të financuar nga Kosova

Arrestohet kryetari i Shtëpisë së Kulturës në Bujanoc në Luginën e Preshevës se lejoi shfaqje teatrale të financuar nga Kosova