Pas Kosovës edhe Shqipëria bojkoton ceremoninë e Nobel-it, shkak shkrimtari Peter Hanke

Pas Kosovës edhe Shqipëria do t'i bashkohet bojkotit për ndarjen e çmimit Nobel, që pritet të mbahet më 10 dhjetor në Stokholm. Shkak i këtij bojkoti është mosdakordësia e dhënies së çmimit Nobel për Letërsinë, shkrimtarit austriak Peter Handke i cili njihet si mbështetës i Sllobodan Millosheviçit.

Lajmi për këtë bojkot është bërë i ditur nga ministri i Jashtëm, Gent Cakaj.

Kemi udhëzuar ambasadorin e Shqipërisë në Suedi që të bojkotojë ceremoninë” shkruan Cakaj në twitter.

Dhënia e këtij çmim për shkrimtarin Hanke shkaktoi reagime dhe zemërim të fortë jo vetëm në Shqipëri dhe në Kosovë, por edhe në vende të tjera në Ballkan.  Hahnke ka mbështetur haptazi ish-presidentin serb, Sllobodan Millosheviç gjatë luftërave në ish-Jugosllavi në vitet 1990. Ndërkohë me anë të një letre, drejtuar Akademisë së Shkencave në Suedi e quajti akt të rëndë të dhunimit të vlerave njerëzore.

Një ditë më parë Ministri në detyrë i Punëve të Jashtme, Behgjet Pacolli  bëri me dije se Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Çmimit Nobel në Stokholm.

“Kosova nuk do të marrë pjesë në ceremoninë e Nobelit në Stokholm këtë vit. Unë konfirmoj se ambasadorja ynë Znj. Shkendije-Geci-Sherifi do të bojkotojë këtë event, shkaku i fituesit kontravers të Çmimit Nobel, Peter Handke, mik dhe mbështetës i politikës së Millosheviqit. Unë gjithashtu pres që edhe Ambasadori i Shqipërisë të veprojë në mënyrë të ngjashme”, shkruante Pacolli.

  • Sondazhi i ditës:

    A është gati Shqipëria për sezonin e ri turistik?

Komento

Komente

  • Gege Kosova: 10/12/2019 14:10

    JO vetem pjesa shqiptare, Kosova dhe Shqiperia,por gjithe komuniteti I qyteterimit te moralit njerezor evropjan e me gjere, eshte dashur ta injorojne kete "ndarje te Nobelit", per nje adhurues te fashizmit te fundshekullit 20-t,kasapit te Ballkanit S.Milosheviq. qe vrau e shkaterroi Kroacine,Bosnjen dhe Kosoven. Ketu nuk kishte te bente vetem me shqiptaret,por edhe me Kroatet e boshnjaket,si edhe popullaten e IRJM.Nobeli keshtu shperbleu edhe me 1962,kur I ndau kete shperblim Ivo Andriqin, hartuesin e Projektit per debimin e shqiptareve nga hapesirat e tyre etnike te ish-Jugoallavise, te botuar ne "Istoriske Studie" te Kroacise.

    Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Tiranë, hipën te skelat e restaurimit të Muzeut Kombëtar dhe kërcënon se do hidhet nga lartësia nëse nuk i firmoset kontrata e punës