Pas presionit të BE, Greqia s'heq dorë nga kërcënimet për bllokimin e anëtarësimit të Shqipërisë! Media greke: S'ka negociata pa u betuar Beleri

Pas presionit të BE, Greqia s'heq dorë nga kërcënimet për bllokimin e anëtarësimit të Shqipërisë! Media greke: S'ka negociata pa u betuar Beleri

Fredi Beleri dhe ministria e jashtme greke

TIRANË- Çështja e Fredi Belerit ka krijuar tensione mes Shqipërisë dhe Greqisë, ndërsa kjo e fundit pavarësisht presionit nga Bashkimi Europian vijon kërcënimet se do të bllokojë rrugëtimin e vendit tonë drejt integrimit europian. Kësaj here është CNN grek që shkruan se Greqia i ka paraqitur Coperer-it (komiteti i përfaqësuesve të përhershëm të vendeve anëtare në BE ), një rezervë të shprehur në lidhje me ecurinë e procesit të anëtarësimit të Shqipërisë.

Sipas mediave, Greqia nuk do të japë pëlqimin për ecurinë e negociatave të anëtarësimit të Shqipërisë, për sa kohë që nuk ka zhvillime pozitive në lidhje me marrjen e detyrës së kryetarit të zgjedhur të zgjedhur të Himarës, Fredi Beleri, në burg që prej muajit maj. CNN shkruan se për Athinën zyrtare çështja e anëtarësimit të Shqipërisë në BE do të konsiderohet e lidhur me qëndrimin që do të tregojë Tirana për çështjen Beleri.

Kjo nuk është hera e parë që Greqia kërcënon me bllokimin e negociatave për Shqipërinë, ndërsa ka pasur edhe reagime nga institucionet e Bashkimit Europian. Vetë kryeministri Edi Rama ka thënë se nuk beson se Greqia do të bëhet pengesë për rrugëtimin e Shqipërisë në BE, por duket se Athina zyrtare nuk po tërhiqet.

Berlini zyrtar e ka quajtur të papranueshëm pretendimin e Greqisë për të penguar rrugën e integrimit të Shqipërisë për çështjen Beleri. Ndërsa gazeta Kathimerini shkroi se edhe Spanja po i bën presion Greqisë që të pranojë firmosjen e letrës në emër të Këshillit Evropian në Tiranë, në mënyrë që Shqipëria të hapë negociatat për tre grup-kapitujt e parë.

Shqipëria përfundoi me sukses fazën paraprake të negociatave të anëtarësimit në BE, procesin e screening, të premten e kaluar pas 14 muajsh bisedime.

SI.E./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Julis: 30/11/2023 11:10

  Greqia te japi llogari para gjykates europiane sesi jep pensione minoritareve 500 euro, dhe si i shet letra passaporta shqiptareve, kete te bej greqia dhe pastaj te japi mend per shqiptaret qe jane me europian se greket.

  Përgjigju
 • Iris: 30/11/2023 03:31

  /S'ka negociata,po nuk u betua Beleri/-thone greket! /S'ka betim,po nuk u vertetua ligjerisht qe Beleri e ka merituar ate post me vote te drejte,jo me vote te blere/- u themi ne. Kaq e thjeshte eshte ceshtja.

  Përgjigju
 • Nacionalisti: 29/11/2023 21:08

  Grek te poshter nuk na mba i dot peng,bejleri eshte kriminel dhe do te rrij ne burk,ju jeni jevgjit e ballkanit

  Përgjigju
 • Lani: 29/11/2023 17:01

  Po mire o grek po ju beni sikur nuk e dini po mos te kishe shqiptare sdo kish greqi po ju ti puthni gemben asaj turqie qe u beri shtete me genjeshtra se u beri turqia dhe mbreti bavaris cfare race e keni bretin tuaj qe krenoeni ae keni gjerman o maskarenj po mos te ishin shqiptaret ju nuk do te egzistonit si kombe fallco

  Përgjigju
  • Zani: 29/11/2023 18:17

   O daku greqin shtet e ben anglo-francezet per interesat e tyre dhe jo turqit, clidhje kan turqit me themelimin e shtetit grek ?????. Greqia historikisht ka qen curva e perendemit dhe dsashnorja e lindjes. Greqia eshte mesuar te bej te fortin me shqiperin se me shtetet e tjera rri si pula e lagur.

 • Dori: 29/11/2023 16:16

  Greket harruan se nuk kan buk te han po mos te ishte per europen.Gjithsesi nuk na duhet Europa nese vendet antare vendosin kushte sikur ta kishin pronen e tyre.

  Përgjigju
 • Mario: 29/11/2023 15:51

  Shqiperia eshte me mire mos te futet ne BE, por te vazhdoje te marr investimet qe mundet nga BE sic po merr edhe tani. As mos te behet nje hap mbrapa per t'u futur tek drejtesia. Beleri t'i jepet denimi i merituar sipas ligjit ashtu si edhe te tjeret ne te njejtin pozicion si atij.

  Përgjigju
 • Linda: 29/11/2023 15:47

  Politikanet grek jane miqt e ngushte te non grades dhe kryetares se integrimit qe mbeshtet nga mengjesi ne dark Berishen ! Mbas dites se sotme ku mardheniet e Greqis me Shqiperin arriten ne kete pik ajo zonje nuk duhet te qendroj me asnje minut te vetme ne ate pozicion te shkarkohet menjeher! Boll luajti opozita me te ardhmen e Shqiperis dhe te shqiptareve duke zgjedhur nje terrorist shume te rrezikshem si Bejleri ,tju vij turp per qendrimet e tyre aq te turpshme dhe te neveritshme! Per fitimet e tyre personale shiten vendin e tyre shiten Shqiperin! Asnje qeveritar grek nuk ka guxuar kurre te nderhyj ne drejtesin greke dhe kryeministri aktual me disa te tjer pa pik morali pa pik respekti per shtetin shqiptar dhe emigrantet shqiptar qe jetojn ne Greqi nderhyn ne menyre kaq arbitrare ne drejtesin shqiptare per nje te "ashtuquajtur" himariot nje mashtrues nje trafikant femrash nje fallsifikator nje terrorist si Bejleri!Ne jemi me ne fund Evropian dhe shume me mire se jemi pa firmen e Greqis!Gezuar festen e clirimit popullit shqiptar Gezuar Shqiperis se bukur uroj nje te ardhme sa me te bukur per te gjithe shqiptaret kudo qe jane per evropianet e rinj!

  Përgjigju
 • ALB Patriot: 29/11/2023 15:20

  Greket bejne sikur "harrojne" vepren penale (shitblerje votash), per te cilen akuzohet ai person! Ende duan te hiqen si "padrone" te Shqiperise! BE t'ua vere "te dyja kembet ne nje kepuce"!

  Përgjigju
  • Ilirjan: 29/11/2023 15:51

   Eshte ora,qe Gjermania t'i rikujtoje ca gjera Greqise, qe nga Koha e mbretit Otto, e te dyja kembet tja fuse jo ne nje kepuce, por ne by..., e kriza e para 10 viteve, t'u duket si shetitje ne Parajse.

 • Minoritar Bulqize: 29/11/2023 14:57

  Harruat te permendeni cfare i beri Sunak Micotaqit per te kuptuar sa peshe ka Greqia!

  Përgjigju
 • Mico i Taqit: 29/11/2023 14:54

  Greqia eshte Cihahua e Europes! Nje Chihuahua zgjebse qe leh pa bere deme! Greqia pa fondet e Europes perfundon si Argjentina!

  Përgjigju
 • Analiza: 29/11/2023 14:22

  Me kete Greku tregon qe eshte lindje dhe bote e trete , shtet shume i dobet edhe Cekia apo Romania jane faktor shume me i avancuar ndaj them Grekt ngjajne me Turqit qe pas shkembimit te popullsise mes Grek-Turq, Turqit bllokuan Suedine dhe ja qe na del Greku qe kopjon vellezerit biologjik turk dhe “mundohet” te bllokoje shqiperine , pas ndryshimit te emrit te Macedonise Greku tregoj qe nuk eshte shtet serioz dhe nuk di te perdor logjiken qe Greqia dhe Albania bashke ne EU mund te kene dy vota dhe kordinim rajonal sic jane kordinuar Europa qendrore apo vende ngjitur aty , me pak fjale edhe Europa po e njeh qe ne Greqi dicka gjenetike dhe llogjike ka ndodh , nje vend lindje apo vend perendimor? Me shume ngjan lindje keto dhjete vitet e fundit !!!

  Përgjigju
 • Himarioti: 29/11/2023 14:17

  Kete here Shqiperia duhet ti tregoje BE-se qe Greqia ka kandiduar dhe mbestese nje kriminel, anetarin e MAVI-s Fredi Belerin. Qe Greqia te kete turp para BE-se. Ndryshe duket si burgosur politik. BE duhet te kuptoj me cdo menyr qe Beleri eshte kriminel dhe I akuzuar per masakren e Peshkepise

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Shpërthimi fatal për babë e bir në Lushnje, a keni siguri në vendin tuaj të punës?×

Lajmi i fundit

Më në fund ke gjetur qetësinë e duhur dhe mund të japësh maksimumin në çdo fushë... horoskopi për sot

Më në fund ke gjetur qetësinë e duhur dhe mund të japësh maksimumin në çdo fushë... horoskopi për sot