Pas shtetrrethimit, qeveria greke merr vendimin për shkollat: Të gjitha hapen më 11 janar

Zëdhënësi i qeverisë Stelios Petsas njofton se shkollat do të hapen në 11 Janar.

Qeveria e mori vendimin për hapjen e shkollave, pas vendosjes së bllokimit të rreptë, i cili filloi sot dhe do të zgjasë për një javë, në mënyrë që të frenojnë përhapjen e COVID për shkak të pushimeve.

"Qëllimi është të arrijmë, në mënyrë të sigurt, në 11 Janar, situatën më të mirë të mundshme epidemiologjike. Dhe kështu, nga 11 Janari, ka për të rënë përsëri zilja në të gjitha shkollat ​​e vendit. Fëmijët të heqin qafe ngarkesën psikologjike të gjithë kësaj periudhe. Lërini mësuesit dhe profesorët tanë të takohen përsëri me funksionin e tyre.

Dhe studentët e të gjitha niveleve të kthehen të sigurt në bankat e tyre. Në shtëpinë e tyre të dytë. Ne qëndrojmë në shtëpi për këto ditë dhe më 11 janar kthehemi në situatën aktuale me shkollat ​​tona të hapura. Rifillimi i mëtejshëm, gradual i aktivitetit ekonomik dhe shoqëror do të drejtohet nga evolucioni i të dhënave epidemiologjike. Dhe gjithmonë, natyrisht, në përputhje me masat e mbrojtjes të kërkuara nga rrethanat. Varet nga ne që të kemi sukses. Dhe ne do ta bëjmë atë me unitet, përgjegjësi dhe disiplinë. Të gjitha sëbashku!", tha ai.

Që nga sot në orën 6 në mëngjes deri të hënën 11 janar, nga ora 9 në mbrëmje deri në pesë në mëngjes kthehet shtetrrethimi dhe vetëm punonjësit dhe njerëzit që kanë nevojë për ndihmë mjekësore mund të dalin.

/r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Mendoni se arrihet objektivi i qeverisë për pagë mesatare 900 euro?×

Lajmi i fundit

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan

DASH e shpalli ‘Non Grata’ Berishën, 65% e shqiptarëve e mendojnë të drejtë vendimin amerikan