Ambasadori britanik për Report Tv: Luftë ‘peshqve’ të mëdhenj por edhe e të vegjëlve

Shqipëria dhe Britania e Madhe kanë nënshkruar sot një marrëveshje bashkëpunimi në kuadër të operacionit “Forca e Ligjit”. Ministrat Fatmir Xhafaj dhe Etilda Gjonaj kanë firmosur marrëveshjen me ambasadorin britanik në vendin tonë, Duncan Norman.

Marrëveshja vjen vetëm një ditë pas takimit për "Forcën e Ligjit" ku ambasadori britanik u shpreh se "peshqit e mëdhenj ndodhen ende në Oqean", ndërsa e fortë ishte edhe deklarata e Donald Lu për Klement Balilin.

Në një prononcim për Report Tv ambasadori britanik është shprehur se marrëveshja synon shkëmbimin e informacionit për kriminalitetin mes dy vendeve dhe intensifikimin e luftës kundër "peshqve të vegjël" dhe të mëdhenj. 

Sot ne jemi duke bërë dicka ndryshe. Ne sot nënshkruam një memorandum bashkëpunimi për të ndarë me dy vëndeve të dhënat për personat e përfshirë në kriminalitet në Angli dhe Shqipëri. Ky ëshë një shembull i mirë i punës që ne bëjmë bashëkrisht mes dy qeverive në luftën me krimin e organizuar këtu në Shqipëri dhe Mbretërinë e Bashkuar. E gjitha kjo është për te kapur "peshqit e vegjël", "peshqit e mëdhenj" pra peshq të çdo madhësie. Ky është një hap i madh në puën tonë të përbashkët.

 Duncan Norman, ambasadori i Britanisë së Madhe në Tiranë

Nënshkrimi i kësaj marrëveshje vjen një ditë pas takimit në kuadër të operacionit "Forca e Ligjit" ku morën pjesë edhe kryeministri Edi Rama e ambasadori i SHBA në Tiranë, Donald Lu. Ky i fundit akuzoi Prokurorinë, Policinë dhe Qeverinë se nuk kanë vullnet për të arrestuar Klement Balilin.

Ndërsa kryeministri Rama u përgjigj se Balili u emërua nga politika në post të rëndësishëm në administratë, ndërsa shtoi se kapja e tij do jetë sukses i madh. 

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  Ju duket e drejtë që studentët e pavaksinuar të humbasin vitin akademik?

Komento

Komente

 • Gazo: 06/07/2018 13:42

  Memorandum i miremenduar per mendimin tim. Nga informacioni per grupet kriminale fillon cdo gje perpjekje per ta luftuar. Bravo

  Përgjigju
 • Kela: 06/07/2018 13:33

  Tani nuk do ket me Balilra qe levizin sa nga nje vend ne nje vend tjeter

  Përgjigju
 • blerta: 06/07/2018 13:15

  Bashkepunime te tilla tregojn edhe njeher rendesin e reformave te ndermara dhe mbeshtetjen e vendeve te huaja.

  Përgjigju
 • peri: 06/07/2018 13:15

  Perpjekje te tilla nuk jane gje tjeter vecse vazhdimi i nje lufte te nisur kunder krimit te organizuar

  Përgjigju
 • Donatela: 06/07/2018 13:09

  Fal punes se mire tani nderkombetaret na mbeshtesin ne luften me krimin.

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Studentët e Elbasanit kthehen në banka, të pavaksinuarit ‘shpëtojnë’ me një këshillim, futen në auditorë! Studenti për Report TV: Do e bëjë vetëm nëse humb vitin