Pasi admiroi nazizmin, Kanye West u thotë hebrenjve të falin Hitlerin

Pasi admiroi nazizmin, Kanye West u thotë hebrenjve të falin Hitlerin

Kanye West

Një tjetër koment antisemitike nga Kanye West. Këtë herë, reperi amerikan tha në një intervistë me themeluesin e Proud Boys, Gavin McInnes se hebrenjtë duhet të "falin Hitlerin".

Në një intervistë 45-minutëshe të titulluar "Saving Ye" të postuar në faqen e internetit të “Censored.TV “, McInnes dhe artisti tashmë i njohur me pseudonimin Ye debatuan për sulmin e fundit të gjuhës së urrejtjes së këtij të fundit që synonte komunitetin hebre. Por themeluesi i Yeezy thjesht konfirmoi qëndrimin e tij edhe më shumë.

“Njerëzit hebrenj nuk mund të më thonë se kë mund të dua dhe kë nuk mund të dua," tha ai në diskutim, i moderuar nga personaliteti i ekstremit të djathtë dhe shoku i fundit i West, Nick Fuentes, i cili është një mohues i Holokaustit dhe është etiketuar si një supremacist i bardhë nga Lidhja Anti-Shpifje .

"Nuk mund t'ia detyrosh dhimbjen të gjithë të tjerëve," vazhdoi ai, sipas Rolling Stone .

“Populli hebre – fale Hitlerin sot”, shtoi ai. “Lëreni të shkojë. Lëreni të shkojë. Ndaloni së munduari t'ua detyroni atë njerëzve të tjerë.”

McInnes, i cili në vitin 2016 krijoi grupin ekstremist të krahut të djathtë Proud Boys pasi u largua nga VICE Media Company, të cilën ai e bashkëthemeloi, thotë në fillim të videos se ai e krijoi intervistën për të "parandaluar Ye West që të bëhej një antisemit". ose një nazist.”

Intervista vjen vetëm disa ditë pasi muzikanti "Donda" lavdëroi Hitlerin dhe tha se i do nazistët në emisionin InfoWars të ekstremit të djathtë të Alex Jones në një moment kaq shqetësues, madje edhe presidenti Joe Biden lëshoi ​​një deklaratë që dënonte antisemitizmin dhe mohimin e Holokaustit.

“Unë thjesht dua të bëj disa gjëra të qarta: Holokausti ndodhi. Hitleri ishte një figurë demonike. Dhe në vend që t'i japin një platformë, liderët tanë politikë duhet të thërrasin dhe të refuzojnë antisemitizmin kudo që ai fshihet," shkroi presidenti në Twitter më 2 dhjetor. "Heshtja është bashkëpunim.'

S.C/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria humb me Italinë, a ka shanse të kalojë grupin në Euro 2024?×

Lajmi i fundit

'5 Pyetjet'/ Kreshnik Spahiu: Vula ju dha Berishës sepse është pjesë e pazarit PS - Rithemelim

'5 Pyetjet'/ Kreshnik Spahiu: Vula ju dha Berishës sepse është pjesë e pazarit PS - Rithemelim