Pasojat post-COVID, psikiatrja për Report Tv: Qytetarët kalojnë ankth dhe stres dy muaj pasi kalojnë virusin, më të riskuar personat mbi 50 vjeç

Dy muaj pasi kanë kaluar COVID-in, shumë persona përjetojnë një sërë shenjash që lidhen me ankthin dhe stresin. Nga paniku akut, tek rrahjet e shpeshta të zemrës, janë disa nga simptoma që i detyrojnë qytetarët të kërkojnë ndihmën e mjekut. Për 'Report Tv' psikiatrja Irena Thoma jep detaje se çfarë po ndodh në këto kohë pandemie.

"Një gjendje e përgjithshme e shqetësimit të brendshëm me lodhje me pafuqi me ndjesinë e mosngopjes me frymë, me ndjesinë e frikës pa ndonjë shkak të jashtëm ose të krizave të atakut të panikut që lidhen me një krizë që mund të zgjasë 5-10 minuta me ndjesinë e shkurtimit të frymëmarrjes, ndjesinë e rrahjeve të shpeshta të zemrës, me djersitjen, lodhjen, pafuqi, këputjen, frikën nga vdekja, frikën nga çmenduria", tha psikiatrja për 'Report Tv'.

Thoma tregon se ankthit dhe stresit nuk i kanë shpëtuar të gjitha grupmoshat por më të prekur dhe të rriskuar janë ata persona mbi 50-vjeç.

"Të gjitha grupmoshat por më shumë janë moshat e rritura mbi 50-vjeç sepse këta persona e kalojnë dhe me më tepër vështirësi COVID-in dhe përdorin dhe më shumë barna për të shëruar sëmundjen bazë dhe mund të jenë dhe barnat një pjesë e faktorëve të ngacmimit të sistemit nervor dhe shfaqje të simptomave psikiatrike", u shpreh Thoma.

Në një situatë fluksi informacionesh mbi sëmundjen e COVID-19, mjekët këshillojnë qytetarët të shmangin lajmet në televizion, të kryejnë aktivitet fizik dhe të konsumojnë ushqime të shëndetshme.

SI.E./KT/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Nga Selenica, Berisha sulmon Alibeajn me akuza të vjetra:  Rama e mban peng me krimet e vëllait

Nga Selenica, Berisha sulmon Alibeajn me akuza të vjetra: Rama e mban peng me krimet e vëllait