Pastiçe tradicionale me qumësht nga zonja Albana

Pastiçe tradicionale

Përbërësit:

 • 500 gr makarona
 • 500 ml qumësht
 • 2 kokrra vezë
 • 200 gr djathë
 • 100 gr gjalpë
 • 1 lgj vaj
 • Pak miell
 • Kripë

Përgatitja:

Ziejmë makaronat në ujë të bollshëm me pak kripë dhe vaj për 5 minuta më pak sa tregon amballazhimi. Më pas i kullojmë. Tresim gjalpin. Rrahim vezët me pak qumësht. Te gjalpi i tretur shtojmë miellin duke e përzier. E shuajmë me qumësht dhe më pas shtojmë masën e vezëve të rrahura dhe qumështin e mbetur. Djathin e thërrmuar e përziejmë me makaronat dhe përsipër shtojmë masën e qumështit. E vendosim pastiçen në furrë në temperaturën 180 gradë Celsius për 45 minuta.

MC/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

 • Sondazhi i ditës:

  A jeni dakord që personat e së njëjtës gjini të martohen ligjërisht?×

Lajmi i fundit

Si i merret prona (partia) Berishës? Përgjigjet Rezart Kthupi: Pjesa që po e mbështet po tkurret

Si i merret prona (partia) Berishës? Përgjigjet Rezart Kthupi: Pjesa që po e mbështet po tkurret