PD, si partia e Leninit

PD, si partia e Leninit

Sali Berisha

Ndoshta edhe vetë V.I.Lenini, do ta kishte zili formën dhe mënyrën se si Sali Berisha dhe Partia e tij Demokratike, kërkojnë sot pushtetin dhe rrëzimin e “regjimit Rama”. Dhuna, greva, demonstrada, protestat, hunjtë, sfurqet, mosbindja civile apo dhe sabotimet, janë forma leniniste të cilat u përdorën nga bolshevikët 110 vjet më parë për të rrëzuar regjimin e atjeshëm perandorak. Sot Shqipëria është në demokraci, jeton e lirë, e pavarur, e mirëmenaxhuar nga qeverisja e saj legjitime, e ndërtuar dhe investuar politikisht dhe financiarisht nga KiE, BE, NATO, dhe organizma të tjera ndërkombëtare, të cilat ndihmojnë dhe respektojnë rolin dhe vendimarrjet e saj. Politika e sot në Shqipëri, ka pësuar rinovime të jashtëzakonshme, falë reformave të zbatuara.Eshtë bërë më europianiste, më perëndimore, por natyrisht një pjesë e saj, që fatkeqësisht e quan vehten e “djathtë”, ka mbetur mbrapa. Ajo pjesë e vjetëruar e politikës shqiptare, e kapur dhe mbajtur peng nga njeriu i dy partive, ish-PPSH dhe PDSH, sot lëngon, dhe nuk përparon.

Berisha po e shkatërron nga themelet partinë e mbajtur peng. Ai ka instaluar ideologjinë e dhunës, dhe drejton me mentalitetin e përmbysjes me revolucion dhe jo me votën e lirë. Partia e tij, është si partia e Leninit, por në kohë dhe kushte të tjera. Nuk mund të kërkosh “përmbysje regjimi”, kur qeveria ka dalë nga vota e lirë, nuk mund të kërkosh marrje pushteti me greva, protesta dhe demonstrada, kur partia që ka pushtetin ka fituar shumicën qeverisëse me votën e lirë të shumicës së shqiptarëve. Nxitimi i Sali Berishës, “për të mos humbur asnjë ditë kohë për rrëzimin e Ramës”, e ka burimin tek frika, ankthi, mungesa e mbështetjes, apo dhe ideologjizimi i sakatepsur i shumicës së atyre që mban pas vehtes. Shpura e Berishës, së fundi ka marrë urdhër të dalë në rrethe, të zbresë në terren, të takohet me bazën, për ti mobilizuar ata të ngrihen kundër qeverisjes Rama. Ndërsimi i turmave, ka qenë dhe mbetet refreni i çdo fjalimi të Berishës prej 30 vitesh.

Ai kërkon protesta, por nuk i mblidhen aq sa mendon, ai kërkon greva, por nuk i binden më, kërkon demonstrada, por edhe kjo formë dhune, nuk i ka dhënë rezultate. Thjesht, ai mbahet në seli nga një grusht njerëzish fanatikë, që u ka bërë ndere, që i ka bërë me pasuri marramendëse kur ishte në pushtet, duke i mbajtur me gajret ata se “shumë shpejt do të fitojmë mbi Edi Ramën”. Sali Berisha nuk po e kupton se, duke ngulur këmbë në rrëzimin e Ramës, po i shton atij vota nga e djathta. Nuk po e kupton se, duke kërkuar me ‘xhaketat e vjetra” protestat dhe grevat, po i largon edhe ata demokratë që i kanë mbetur akoma si mbështetës të dikurshëm. Dhe kjo për faktin sepse, kanë akoma në mëndjet e tyre, imaxhin e qeverisjes skandaloze nga 2005 deri 2013. Kanë akoma para syve, imazhin e korrupsionit të ish-ministrave dhe ish-zyrtarëve të tij, nga Tirana në rrethe, që zhvatën e vodhën, pasuritë e këtij vendi sikur të ishin në pronat e tyre. Ndaj, partia e tij, ngjet si partia e Leninit, ku natyrisht edhe në rolin e Carit të Rusisë këtu,(me pushtet të përjetshëm) është Berisha.

G.MO/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • O tej: 28/09/2022 08:23

  Shkerdhate Berisha do haje nje mut te madh.

  Përgjigju
 • Erion: 27/09/2022 15:10

  Tamam e ke gjetur

  Përgjigju
  • Ani: 27/09/2022 17:40

   Me keq akoma Partia Stalinit

 • Sondazhi i ditës:

  Opozita akuzon Ramën për sulmin ndaj Berishës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Huazim me të drejtë blerje, Berat Gjimshiti tremb Atalantën! Ofertë nga Serie A për mbrojtësin

Huazim me të drejtë blerje, Berat Gjimshiti tremb Atalantën! Ofertë nga Serie A për mbrojtësin