PEKIN – Kina paraqet një sistem të ri të mbrojtjes ajrore

PEKIN, 11 shtator /ATSH-AFP/ - Kina paraqiti në një reportazh televiziv mekanizmin e saj të fundit për sistemin mbrojtës ajror, në një kohë ku duket se po dështojnë negociatat e saj për shitjen e një sistemi të tillë në Turqi.
Imazhe të raketës së re tokë-ajër Hongqi-10 ("flamuri u kuq") u publikuan për herë të parë dje në mbrëmje nga televizioni shtetëror CCTV.
Sistemi Hongqi-10 do të shërbejë, në mënyrë të veçantë për mbrojtjen e anijeve luftarake dhe mund të hyjë në aktivitet për 10 sekonda.
"Ky sistem ka kapacitete të shkëlqyera për interceptimin e raketave me rreze të shkurtër veprimi", theksoi Lan Yun, zëvendëskryeredaktori i revistës kineze "Modern ships", cituar sot nga e përditshmja "Global Times".
Prezatimi i sistemit "Hongqi-10" u bë ndërkohë që Pekini ka hasur vështirësi për shitjen në Akara të sistemit të saj antiraketë "Hongqi-9", sepse firma kineze që e prodhonte, "China Precision Machinery Import-Export Corporation" (CPMIEC) ishte përfshirë në listën e zezë të SHBA për shitje të armëve dhe teknologjisë në Iran dhe në Siri./
/ec/  a.jor.

  • Sondazhi i ditës:

    PS pritet të rikandidojë shumicën e kryebashkiakëve aktualë, si mendoni?×

Lajmi i fundit

Polarizimi politik në Ballkanin perëndimor dhe Europën lindore, studiuesit theksojnë rreziqet