Për herë të parë që nga epoka e Neandertalit, një kometë pritet të kalojë pranë Tokës gjatë muajit janar

Për herë të parë që nga epoka e Neandertalit, një kometë pritet të kalojë pranë Tokës gjatë muajit janar

Foto ilustruese

Një kometë e zbuluar më pak se një vit më parë ka udhëtuar miliarda milje nga origjina e saj e besueshme në skajin e sistemit tonë diellor dhe do të jetë e dukshme në vetëm një disa javë gjatë asaj që ka të ngjarë të jetë pamja e vetme e regjistruar ndonjëherë.

Kometa, C/2022 E3 (ZTF), u pa për herë të parë në mars të vitit 2022 teksa kaloi nëpër orbitën e Jupiterit. Sipas NASA-s, është një kometë me periudhë të gjatë që besohet se vjen nga Reja Oort, rajoni më i largët i sistemit diellor të Tokës mund të bëhet edhe më e madhe se malet. Skaji i brendshëm i këtij rajoni mendohet të jetë midis 2,000 dhe 5,000 njësive astronomike (AU) nga dielli - midis 186 miliardë dhe 465 miliardë miljesh.

Sipas NASA-s, Hëna e Re më 21 janar ofron një mundësi për të vëzhguar kometën në qiellin e natës. Kometa vlerësohet të ketë një jetëgjatësi prej rreth 50,000 vjetësh, që do të thotë se herën e fundit që iu afrua Tokës, Neandertalët ishin ende gjallë dhe paraardhësit tanë Homo sapiens ishin shfaqur gjithashtu.

B.V/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Tensionet në Kosovë, si e vlerësoni qëndrimin e ndërkombëtarëve?×

Lajmi i fundit

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës

VIDEO/ Budapesti flet spanjisht, Sevilla fiton Europa League! 120 minuta, 2 gola dhe 7 penallti në finalen kundër Romës