VIDEO/ NASA: Dërguam një mesazh në Tokë me lazer nga 10 milionë milje larg

VIDEO/ NASA: Dërguam një mesazh në Tokë me lazer nga 10 milionë milje larg

Nasa

NASA arriti përmes eksperimentit Deep Space Optical Communications të dërgojë një mesazh në Tokë brenda 50 sekondave nga një distancë prej 16 milionë kilometrash.

Anija kozmike Psyche, 10 milionë milje larg, dërgoi atë mesazh të veçantë në 50 sekonda nëpërmjet një rreze lazer dhe ajo u kap nga teleskopi Hale në kontenë San Diego.

Në fakt, kjo arritje, e arritur duke përdorur sistemin eksperimental DSOC të NASA-s në bordin e anijes kozmike Psyche, një ditë mund t’i lejojë njerëzit të transmetojnë video thirrje në Mars.

Ky sistem i veçantë funksionon përmes observatorit në Kaliforni, ku Psyche mund të orientojë marrësin e tij dhe të drejtojë lazerin e anijes në një observator të veçantë, i cili mund të dekodojë sinjalet.

Komunikimet optike

Sipas një raporti të New York Post, kjo arritje është demonstrimi më i largët i komunikimeve vizuale ndonjëherë, të cilin ekspertët e quajtën më 14 nëntor “drita e parë”.

Siç vërehet nga Trudy Cortes, Drejtor i Demonstrimeve të Teknologjisë në NASA, suksesi i lazerit është shumë i rëndësishëm dhe ndihmon në afrimin e eksplorimit të hapësirës.

“Arritja e dritës së parë është një nga disa momente kritike të DSOC gjatë muajve të ardhshëm, duke hapur rrugën për komunikime me shpejtësi më të lartë të të dhënave, të aftë për të dërguar informacion shkencor, imazhe me definicion të lartë dhe transmetim video për të mbështetur kërcimin e ardhshëm gjigant të njerëzimit: misionin e njerëzve në Mars”, vuri në dukje ai

S.S/Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Kuvendi kërkon që Greqia të heqë ligjin e luftës, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

‘Grupi i Alibeajt po krijon një parti të re’, Toska në Report TV: Po mbledhin firmat! Haklaj: Basha synon të bëjë rekurs për vulën e PD

‘Grupi i Alibeajt po krijon një parti të re’, Toska në Report TV: Po mbledhin firmat! Haklaj: Basha synon të bëjë rekurs për vulën e PD