Përkujtohet 49-vjetori i revoltës në ish-burgun e Spaçit

TIRANË- Të përndjekurit politik, familjarët e të pushkatuarve dhe përfaqësues të kishës katolike morën pjesë në përkujtimoren për 49-vjetorin e Revoltës së Spaçit.

"Shqiptarët për herë të parë vendosën të kundërshtojnë regjimin komunist. 49 vjet më parë këtu u ngrit flamurin pa yllin komunist", tha Luigj Mila nga Organizata "Drejtësi dhe Paqe"

Ipeshkvi i Rrëshenit, dom Gjergj Meta zbuloi se origjina e tij është e njëjtë me Pal Zefin, nga Rrushkulli i Durrësit.

"Këtu vij si Ipeshkv por kam dhe një afeksion për këtë vend sepse vij dhe si përfaqësues i Pal Zefit. Gjyshërit tanë kanë jetuar në të njëjtin fshat, kemi qenë komunitet i vogël, ndërsa familja e Palit ishte e vetmja që u persekutua sepse ai nuk e pranoi propagandën komuniste. Ndërsa sot shkolla e fshatit tim ka emrin e Pal Zefit", u shpreh Dom Gjergj Meta.

E shkuara e trishtë nuk duhet harruar dhe të rinjtë duhet të njihen me këtë pjesë të errët të historisë, tha ambasadori austriak.

"Vendet përkujtimore janë dëshmitë e rëndësishme për mos harruar këtë periudhë të mos përsëritur gabimet e historike", tha Christian Steiner, Ambasador i Austrisë.

Në revoltën e Spaçit më 21 Maj 1973, regjimi komunist pushkatoi 4 të dënuar politike, Skënder Dajen, Dervish Beken, Hajro Pashain dhe Pal Zefin.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Reforma territoriale, mendoni se ndarja aktuale në 61 bashki është në rregull?×

Lajmi i fundit

I shtrirë në tokë dhe me duart pas shpinës, momenti i arrestimit të një prej autorëve të Masakrës së Çolës, Andi Begajt

I shtrirë në tokë dhe me duart pas shpinës, momenti i arrestimit të një prej autorëve të Masakrës së Çolës, Andi Begajt