Përmbyten disa vendbanime në jug të Ukrainës pas goditjes së digës, 16 mijë njerëz në rrezik

Përmbyten disa vendbanime në jug të Ukrainës pas goditjes së digës, 16 mijë njerëz në rrezik

1686033707_Capture.JPG

Oleksandr Prokudin, kreu i administratës rajonale ushtarake Kherson, thotë se të paktën tetë vendbanime të ndryshme në zonë janë përmbytur tashmë pas shkatërrimit të raportuar në digë dhe autoritetet po përgatiten për më shumë përmbytje në të gjithë rajonin.

Ai thotë se të paktën 16,000 njerëz janë në rrezik nga përmbytjet.

Banorët në rajonet e rrezikuara po evakuohen me autobusë për në Kherson, më pas ata do të zhvendosen në qytete të ndryshme në të gjithë vendin duke përfshirë kryeqytetin, Kiev, thotë Prokudin në një postim në Telegram.

Një tren evakuimi do të niset nga Kherson për në qytetin jugor të Mykolaiv në mesditë, shtoi ai.


Lajmi kryesor:

Lufta/ Shkatërrohet diga afër Kherson, përmbytje masive, evakuohen banorët! Kuleba: Mijëra civilë në rrezik! Zelensky: Rusia nuk na ndal dot


G.MO/Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Me 77 vota ‘Pro’ në parlament, Maqedonia e Veriut bëhet me qeveri të re

Me 77 vota ‘Pro’ në parlament, Maqedonia e Veriut bëhet me qeveri të re