Përplasja masive me armë, prangosen 2 shqiptarë në Athinë! Dyshohet se mund të jenë porositësit e vrasjes së Komisarit Artan Cuku

Dy persona, me origjinë shqiptare, janë arrestuar nga autoritetet greke për pjesëmarrje në një përleshje të armatosur mes 8 shqiptarësh të ndodhur në një furrë buke janarin e kaluar. Mediat greke shkruajnë se është zbardhur rasti që mund të kishte përfunduar në një “vrasje masive”. Mediat shkruajnë se 2 të arrestuarit janë Bledar Jambelli dhe Kristaq Leci, të dy të shpallur në kërkim nga autoritetet shqiptare për porositjen e vrasjes së Komisarit Artan Cuku në vitin 2017. Mediat greke shkruajnë se dy të arrestuarit kishin marrë pjesë në vrasjen e një oficeri policie të vendit fqinj në prill 2017, si dhe të tjerë që janë akuzuar për grabitje dhe sulme të përgjakshme në Greqi. I vetmi oficer policie i vrarë në Shqipëri në vitin 2017 është Komisari Artan Cuku, ndaj edhe dyshohet se të arrestuarit janë 2 porositësit e vrasjes së tij.

Gjithçka nisi me arrestimin e dy personave që morën pjesë në përleshjen e armatosur të ndodhur më 22 janar, jashtë një furre buke, në Vula. Atë pasdite, dy të pandehurit u bashkuan me një grup me qëllimin për të takuar dy nga viktimat e tyre, të shoqëruar nga tre persona të tjerë, në furrën e bukës në Vula, për të diskutuar mosmarrëveshjet e tyre. Në takim dy nga të akuzuarit dhe dy nga personat që mbetën të plagosur u ulën për të biseduar, por menjëherë pas kësaj u përplasën. Të pandehurit kanë nxjerrë armë zjarri dhe një thikë dhe kanë plagosur pesë persona. Më pas ata u larguan me një makinë.

Tre nga të huajt e plagosur janë transportuar në gjendje të rëndë drejt spitaleve ku kanë qëndruar për një kohë të gjatë. Që nga ajo ditë dhe me hetime të vazhdueshme, autoritetet zbardhën çështjen e cila tashmë ishte një lëmsh, duke folur për një tentativë për vrasje masive të pesë personave. Dy prej autorëve, shqiptarët 42 vjeç dhe një shtetas 34 vjeç , u arrestuan mëngjesin e djeshëm në kuadër të një operacioni të koordinuar , ndërsa një tjetër autor, një 35 vjeçar , ndodhet tashmë në paraburgim .

Nga hetimet e kryera, 42-vjeçarit shqiptar iu gjetën dhe iu sekuestruan: Pistoletë me fole silenciatori dhe karikator me 14 fishekë në dhomën e saj; 132 fishekë; 3 karikatorë pistolete; 2 thika; sëpatël Pajisja e bllokimit të sinjalit elektronik (bllokues GPS); detektor i pajisjes elektronike - gjurmimi i gabimeve; Jelek antiplumb; dioptri me armë të gjata; 2 ëireless portative; tableta; 6 celularë; 3 pako lidhje telefonike; 2 karta memorie; usb; mjeti në pronësi të tij, i cili është përdorur për kryerjen e veprimeve të mësipërme dhe një shumë prej prej 10.750 eurosh. Në posedim të 34-vjeçarit të arrestuar: thikë; celular; Taksi D.X.E;

Bledar Jambelli, personi që konsiderohet nga prokuroria si njeriu që ka urdhëruar ekzekutimin e ish-drejtorit të policisë së Vlorës Artan Cuku, ka marrë pafajësi nga gjykata e Vlorës dhe Apeli, duke u liruar nga qelia e akuzat për dy vrasje të jera. Ai u arrestua në Greqi edhe në dhjetor të vitit 2018 në Greqi por u la i lirë nga autoritetet atje dhe  u refuzua ekstradimi në Shqipëri për shkak se sipas Gjykatës së Lartë të Greqisë i rrezikohej jeta në Shqipëri. Kështu që arrestimi i Jambellit nuk do të sillte gjykimin e tij për çështjen e vrasjes së Artan Cukut.

Bledar jambelli (majtas) porositësi i vrasjes dhe komisari Artan Cuku, i ekzekutuar nga Mikel Shallari

38-vjeçari dyshohet se pagoi 3 mijë euro Mikel Shallarin për të vrarë Artan Cukun, ndërkohë që 22 mijë euro do t’ia jepte pas kryerjes së vrasjes. Bledar Jambelli e ka bërë vetëm pak muaj para vrasjes së kryekomisarit, ndërkohë që mendohet se është larguar jashtë Shqipërisë, menjëherë sapo Artan Cuku u vra në hyrje të pallatit të tij në 10 prill të 2017-së. Arrestimi i autorit të krimit, Mikel Shallari në 2 maj 2017, çoi në zbulimimin e dinamikës së vrasjes. Duke marrë statusin e të penduarit të drejtësisë dhe i dënuar me 10 vite burg (Lexo këtu) Shallari rrëfeu se ishte paguar 3 mijë euro nga Bledar Jambelli për vrasjen e Cukut, ndërsa i ishin premtuar 20 mijë euro në total të cilat ai nuk i kishte marrë. Sipas Shallarit, nëpërmjet kushëririt të tij Kristaq Leci, ai u kontaktua nga Jambelli duke i porositur vrasjen. Për këtë krim Shallari u tha hetuesve se do të merrte 20 mijë euro por pasi kishte kryer vrasjen mori vetëm 3 mijë euro ndërsa nga ai moment as Leci dhe as Jambelli nuk i përgjigjeshin në telefon. Identifikimi i Shallarit u bë nga gjurmët e ADN-s në rrobat që ai hodhi në një kosh mbeturinash pas postës numër 8-të në kryeqytet. Kjo ADN u identifikua nga autoritetet zviceriane të cilat kishin në arkivin e tyre profilin e Shallarit si një shtetas që disa vite më parë kishte qenë i arrestuar dhe dënuar atje. Për Jambellin rëndon masa e sigurisë arrest me burg në mungesë ndërsa ekstradimi i tij pritet të vendoset nga drejtësia Greke përgjatë muajit Janar 2019.

Mikel Shallari, Kristaq Leci, Bledar Jambelli

Motivet e vrasjes
Jambelli ka porositur vrasjen e Artan Cukut për rihapjen e një dosje në vitin 2012, kohë kur kryekomisari ishte Drejtor i Policisë Vlorë. Kjo dosje solli edhe arrestimin e Bledar Jambellit, të akuzuar për vrasjen e Shpëtim Mukës dhe Ervis Shehut në vitin 1997, e njohur si masakra e “Pusit të Mezinit”. Kjo dosje ishte e mbyllur nga prokuroria, por Artan Cuku gjeti prova dhe vuri në pranga Bledar Jambellin. Çuditërisht 38-vjeçari u la i lirë nga gjykatat shqiptare për mungesë provash në vitin 2013. 4 vite më pas Jambelli vendosi të hakmerret duke paguar Mikel Shallarin për të vrarë Artan Cukun. Mikel Shallari ka bashkëpunuar me drejtësinë dhe ka konfirmuar që ka qënë Bledar Jambelli, i cili e pagoi për të vrarë Artan Cukun.

K.T./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Iris: 14/07/2022 23:17

  Cfare fati,as llotarite nuk jane kaq fitimprurese,dy vrases rrane njekohesisht ne rrjete!!!Besoj se tani shteti grek nuk do te merakoset shume,pse <<i rrezikohet>> jeta Jambellit ne Shqiperi dhe kesaj rradhe gjykates nuk //i mungojne// me provat per t'i varrosur pergjithemone ne qeli Jambellin dhe sekser //Lecken//.

  Përgjigju
 • E verteta: 14/07/2022 16:29

  Po cuku ishte i lidhur me bandat ne vlore,sa turp e ben edhe deshmor..shteti duhet tja sekuestroi shtepin se jan lek krimesh ..

  Përgjigju
 • Gau: 14/07/2022 14:16

  Po boll me cukun aman se na e shpifet. Sado keq te jene sjelle meta cuku ishte me katran.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Arrestohet Dako, Po i përmbush SPAK pritshmëritë në luftën ndaj korrupsionit?×

Lajmi i fundit

 Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’

Washington Post: SHBA kishte informacione mbi planet e ukrainasve për të sulmuar gazsjellësin ‘Nord Stream’