Përroi i Qesarakës në Linzë "pushtohet" nga mbetjet, koshat janë vetëm 100 metër larg (VIDEO)

Pak minuta nga qendra e kryeqytetit një tjetër basen ujorë, këtë herë përroi i Qesarakës është i mbuluar nga mbetjet.

Në një zonë të banuar dhe shumë pranë malit të Dajtit askush nuk është kujtuar të vërë dorë për të ndaluar këtë krim mjedisorë.

Në këtë zonë nuk mungojnë koshat për hedhjen e mbetjeve, por banorët apo abuzuesit dhe ndotësit e mjedisit preferojnë t'i hedhin në këtë formë siç janë shpërndarë këto thasë me inerte.

Ky përrua bashkohet me lumin e Babrrusë për të përfunduar në lumin Tirana e më pas Ishëm dhe grykëderdhjen e tij në Adriatik.

Edhe pse Inspektorati i Mjedisit tashmë është në varësin e ministrisë së Brendshme ky territor duket se është jashtë kontrollit të policisë apo pushtetit lokal edhe pse konsiderohet pjesë e kryeqytetit.

Report Tv prej ditësh ndjek këtë situatë, ndërsa pyetjes se kur do të nisë pastrimi dhe kush do të pastrojë këto mbetje askush si jep përgjigje.

Pas kronikave denoncuese në Report TV se basenet e lumit Tirana, Ishëm, përroit të Arbanës ishin mbushur me mbetje spitalore, plastik dhe inerte prokuroria e Tiranës nis hetimin dhe kërkon me shkresë urgjente nga pushteti lokal përgjigje. Kush i ka hedhur mbetjet? Sa herë janë kontrolluar lumenjtë? Përse nuk janë pastruar sipas pamjeve të transmetuara në media? Janë këto pyetjet e prokurorisë drejtuar zyrave të pushtetit lokal në të cilat kalojnë këto lumenj.

 

//Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A e mbeshtesni nismen Ballkani i Hapur krijuar nga Shqipëria, Serbia dhe Maqedonia e Veriut?

Komento

Komente

 • Vlore: 25/05/2020 16:04

  Po a e dinë fshataret qe ça janë koshat?

  Përgjigju
 • Taulant: 25/05/2020 15:19

  T'u thuash kafshe atyre qe hedhin plehrat vend e pa vend i ofendon kafshet. Njerez pisanjoze, egoiste, pa kulture, primitive.

  Përgjigju
 • Andi: 25/05/2020 15:13

  Hidhini ne plehra o maskarenj te poshter o katundare qe qytetar nuk beheni kurre....

  Përgjigju
 • Lui: 25/05/2020 14:42

  Ja pra qe nuk paska faj vetem shteti. Me fakt nese do e ndanim me perqindje ne cdo aspekt te jetes une mendoj qe fajin e ka me shume qytetaret, 74-80% e kane fajin qytetaret.

  Përgjigju
 • Bre: 25/05/2020 14:05

  Nuk ka mundesi qe shqiptaret ta bejne nje gje te tille!!!!!!

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Aksident në Rrugën e Kombit, përplasen 2 automjete, plagoset 80-vjeçari