Pas denoncimit nga Report Tv për ndotjen e lumenjve me mbetje spitalore, Prokuroria nis hetimet! Shkresë pushtetit lokal: Kush i ndoti, përse s'pastrohen?

TIRANË- Pas kronikave denoncuese në Report Tv se basenet e lumit Tirana, Ishëm, përroit të Arbanës ishin mbushur me mbetje spitalore, plastik dhe inerte prokuroria e Tiranës nis hetimin dhe kërkon me shkresë urgjente nga pushteti lokal përgjigje.

Kush i ka hedhur mbetjet? Sa herë janë kontrolluar lumenjtë? Përse nuk janë pastruar sipas pamjeve të transmetuara në media? Janë këto pyetjet e prokurorisë drejtuar zyrave të pushtetit lokal në të cilat kalojnë këto lumenj.

Report Tv prej ditësh ka ndjekur situatën e ndotjes së lumenjve ku edhe pse është paralajmëruar një mega-operacion nga Ministria e Brendshme ende s'ka asnjë veprim konkret në terren për të nisur nga pastrimi.

Veç plastikës që dominon në këto basene, nuk mungojnë mbetjet spitalore dhe ato inerte si në basenet e këtyre lumenjve ashtu edhe në grykëderdhjen e Adriatikut, në plazhin Adriatik dhe kepin e Rodonit.

Ky hetim vjen pas kronikave të transmetuara prej disa ditësh në Report Tv, situatë të cilën ne po e ndjekim prej ditësh. Prokuroria e Tiranës ka angazhuar dy prokurorë dhe katër oficerë të policisë gjyqësore për ndjekjen e kësaj situate.

Më herët, Report Tv zbardhi raportin se si përgjatë një viti s'kishte asnjë hetim apo procedim penal për trajtimin e mbetjeve përfshi dhe ato spitalore të hedhura në basenet e lumenjve.

B.K./r.k./Shqiptarja.com
Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • robi: 11/05/2020 15:56

  Po inspektori i mjedisit te bashkise, po inspetori i policise rendit i zones kane mare coke ne fund te muajit nga firma pastrimit. Po kryetari bashkise ka mare coke , perse rri ne zyre apo vetem te mare coke nga firma ne fund te cdo urdherxhirimi qe mer firma ne fund te muajit.

  Përgjigju
 • Laert: 11/05/2020 15:43

  Zehni Demo, pronar i Viola green shpk eshte babai i kryetar te bashkise se beratit, Ervin Demos.

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  A duhet që opozita të dalë me një kandidat të përbashkët në zgjedhjet e ardhshme vendore?×

Lajmi i fundit

E treta e vërteta? Vllaznia e vajzave të mërkurën për historinë, futbollistet: Ejani na mbështesni në 'Loro Boriçi'

E treta e vërteta? Vllaznia e vajzave të mërkurën për historinë, futbollistet: Ejani na mbështesni në 'Loro Boriçi'