POP 5

Lajmet më të lexuara të 5 minutave të fundit

Pesë gjëra të çuditshme që detyroheni t’i bëni nga Stresi, zbuloheni tani

Foto ilustruese

Gjatë kohës që jeni me stres do të konsumoni shumë sheqer.

Për shkakë të stresit, ju keni dëshirën e konsumimit të ushqimit me një përqindje të lartë të yndyrës dhe sheqerit, pasi stresi na bën të uritur. Në vend të kësaj, përpiquni të hani ushqime të pasura me ushqyes.

Keni një paraqitje paranojake

Teksa një person është i stresuar, mendimet janë të shpërndara kudo. Kur shfaqet problemi, përqendrohesh në të dhe jo në detyrën e përgjithshme.

Do të keni lodhje pa fund

Stresi te individët shfaq lodhje të madhe. Nëse vazhdon për një kohë të gjatë, lehtë mund të shndërrohet në depresion.

Shfaqet ndryshim i papritur i energjisë

Për t’u përballuar me stresin që e përshkon, trupi juaj do të pësojë goditje të papritura të energjisë. Mirëpo, shumë shpejt kjo rritje e energjisë do t’ju lërë dhe do të ndiheni të lodhur.

Konsumoni shumë kafein

Netët pa gjumë shpesh shkaktohet nga konsumimi i sasive të mëdha të kafeinës. Pikërisht kjo është e kundërta e problemit tuaj, pasi pasojat e marrjes së shumë kafeinës shkaktojnë lodhje dhe frustrim.

a.de./Shqiptarja.com
Komento