Petkov mban fjalimin e fundit si kryeministër: Kjo qeveri u rrëzua nga Rusia

Petkov mban fjalimin e fundit si kryeministër: Kjo qeveri u rrëzua nga Rusia

Pas vendimit të marrë nga 123 ligjvënës bullgarë për rrëzimin e qeverisë Kiril Petkov ka mbajtur fjalimin e fundit, ku akuzoi Rusinë se ka rrëzuar qeverinë e Bullgarisë.

“Ishte nder për mua të drejtoja një qeveri që u rrëzua nga Peevski , Borisov , Trifonov dhe Mitrofanova (ambasadori i Rusisë në Bullgari).

Ky votim është vetëm një hap i vogël në një rrugë shumë të gjatë. Ajo që opozita nuk e kupton ishte se në këtë mënyrë nuk mund ta fitojnë popullin bullgar.

Unë premtoj se do të vazhdojmë këtë betejë për të fituar vendin tonë. Dhe një ditë do të kemi Bullgarinë pa njerëz të sunduar nga mafia, një vend normal, një vend të suksesshëm evropian. Faleminderit!”, tha Petkov në fjalimin e fundit si kryeministër.


Lajmi kryesor:

1 ditë para Samitit të BE-së, bie qeveria e Bullgarisë! Lajm i keq për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut në rrugën drejt BE


SI.E./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    Partia e Mitsotakis kandidon Fredi Belerin për eurodeputet, si e vlerësoni?×

Lajmi i fundit

Projektligji për Ballkanin Perëndimor sërish para senatit amerikan, kërkohet angazhim i shtuar i Shteteve të Bashkuara

Projektligji për Ballkanin Perëndimor sërish para senatit amerikan, kërkohet angazhim i shtuar i Shteteve të Bashkuara