Pezullimi i Artan Shkëmbit se dekonspiroi operacionet, Edmond Rizaj bëhet numri 2 i OFL-së

Edmond Rizaj dhe Artan Shkëmbi

Edmond Rizaj, oficeri i lartë në Policinë e Shtetit bëhet drejtori i hetimit të krimit dhe numri dy i OFL-së në vendin e mbetur bosh pas pezullimit të Artan Shkëmbit, i akuzuar se ka dekonspiruar një operacion.

Rizaj ka një përvojë 25 vjeçare në Policinë e Shtetit. Më herët ai ka shërbyer si drejtor i seksionit kundër narkotikëve, pozicion nga i cili ishte shkarkuar nga paraardhësi i Haki Çakos në Policinë e Shtetit, Artan Didi. Së fundmi Rizaj ishte transferuar si specialist në Studimet Strategjike.

Ai emërohet në vendin e Shkëmbit, pasi pezullimi i këtij të fundit ka ardhur pas një informacioni të mbërritur nga drejtësia Gjermane, e cila kishte kërkuar hetim dhe bashkëpunim për dy trafikantë shqiptarë, Aleksandër Prronin e Klaudio Vukajn. Sipas informacionit të mbëritur nga pala Gjermane, trafikantët janë lajmëruar nga Shkëmbi se ishin vënë në hetim për verifikimin e pasurisë.

Në muajin prill autoritetet gjermane u kanë kërkuar autoriteteve shqiptare verifikim të pasurisë për të dy personat të cilët qëndrojnë në Gjermani. Pala shqiptare u kthen përgjigje më 22 prill. Por nga hetimet të bëra nga një grup i përbashkët hetuesish të quajtur Kier Gier u gjetën bisedat mes trafikantëve shqiptarë në Gjermani nëpërmjet programit të paligjshëm Encro Chat.

Në telefonin e tyre u gjet fotografia e dërguar nga Shqipëria me të dhëna nga programi hetimor i autoriteteve gjermane në të cilën kanë akses vetëm organet hetimore të certifikuara. Pasi morën këtë informacion, në shtator oficeri ndërlidhës gjerman kërkoi hetime nga autoritetet shqiptare pasi ishte i bindur se tradhtari ishte efektiv i policisë shqiptare. Në të dy rastet personi që kishte kërkuar rezulton zyrtari Shkëmbi, të cilit për vite me radhë i janë besuar aksione ndërkombëtare të forta. Përveç Shkëmbit edhe dy oficerë të tjerë rezultojnë se kanë kërkuar informacione në të njëjtën periudhë. 

Be.K./r.k./Shqiptarja.com
 • Sondazhi i ditës:

  A është e mjaftueshme rritja vjetore e pensioneve prej 5 për qind ashtu siç premtohet në programin e Rama 3?

Komento

Komente

 • Auuuuuuu: 26/01/2021 09:00

  Pse nuk thoni qe ky qenka anetar i krimit te organizuar i infiltruar ne polici.Dhe cfare ben rilindja? E pezullon! Po ky qenka vete krimi.Ca kerkoni re kapni kur e keni para syve.Apo ka dhe me keq kemi Liken presudent kretar i krimit te organizuar.

  Përgjigju
 • Rei: 26/01/2021 05:13

  U te dhjefsha mu ne rilindje. O plehra qe nuk ju ndate dot ktyre zarave te saliut. Nuk keni faj ju mor funderrinat e rilindjes kemi faj ne qe te dhame voten.

  Përgjigju
 • elida: 25/01/2021 23:35

  sidomos premtimi për 1,000 usd për çdo fëmijë të sapolindur që kur të rritet do i jetë bërë 25.000 ishte përrallë e bukur ...:):):)

  Përgjigju


×

Lajmi i fundit

John

Ulet ndjeshëm numri infektimeve me COVID-19 në Kosovë, regjistrohen 48 raste të reja dhe 6 viktima në 24 orë