Pistorius shpallet fajtor, gjykata
"E vrau të dashurën me vetëdije"

Pistorius shpallet fajtor, gjykata<br />"E vrau të dashurën me vetëdije"
Atleti afrikano-jugor Oscar Pistorius u shpall sot fajtor për vrasjen e të dashurës së tij Reeva Steenkamp në natën e 14 shkurtit të vitit 2013. Ish-atleti u njoh sot me vendimin e gjykatëses Masipa, e cila vetëm një ditë më parë e gjykoi vrasjen si të paparamenduar.

“Provat e grumbulluara pohojnë që i akuzuari ka vepruar me vetëdije. Një person i arsyeshëm do të ishte përpjekur që kjo gjë të mos ndodhte dhe jo të qëllonte me armë pas një dere”, thuhet në vendimin e gjykatës.

Pistorius u gjet fajtor edhe për një goditje me armë në një vend publik, në një incident të ndodhur që në vitin 2013 në një restorant të Johanesburgut. Por, pozita e tij lehtësohet disi me mohimin e akuzës për posedim të municioneve të gjetura në shtëpinë e tij, pas vrasjes së së dashurës.

Prokuroria ka kërkuar dënim maksimal për Pistorius, por ende nuk dihet data se kur do të dalë vendimi përfundimtar për të. Gjithësesi një gjë është e sigurt, atleti 27-vjeçari do të kalojë disa vite në burg.

Redaksia Online
(e.c/shqiptarja.com)

  • Sondazhi i ditës:

    Shqipëria luan ndaj Italisë sfidën e parë në Euro 2024, kush fiton?×

Lajmi i fundit

VIDEOLAJM/ Në Dortumnd shqiptarët mbushin sheshet, këndohet dhe kërcehet shqip! Shikoni atmosferën elektrizuese

VIDEOLAJM/ Në Dortumnd shqiptarët mbushin sheshet, këndohet dhe kërcehet shqip! Shikoni atmosferën elektrizuese