Plan Menaxhimi për ish-kamp-burgun e Spaçit, nis në 2024-ën. Ndreca: Aty vuajti elita, të punohet me ritme më të shpejta

Plan Menaxhimi për ish-kamp-burgun e Spaçit, nis në 2024-ën. Ndreca: Aty vuajti elita, të punohet me ritme më të shpejta

Burgu i Spacit

Gjatë diskutimit në parim të Buxhetit për Ministrinë e Kulturës për 2024-ën, të mbajtur këtë të hënë, deputeti Eduard Ndreca foli rreth kthimit të kamp-burgut të Spaçit, në një Muze si dëshmi e vuajtjeve të ish- të përndjekurve politikë. 

"Ajo që unë do të doja është që ritmet e kësaj pune të ishin më të shpejta, edhe pse burgu i Spaçit ka qenë vend vuajtje për elitën", u shpreh deputeti Ndreca.

Ministrja e Kulturës, Elva Margariti u shpreh se tashmë ka një projekt konkret për rehabilitimin dhe menaxhimin e kësaj hapësire që është nën mbrojtjen e MK-së.


"Si një projekt me potencial të jashtëzakonshëm jo vetëm për ruajtjen e kujtesës dhe përcjelljes te brezat e rinj, por edhe në aspektin e turizmit kulturor është edhe rehabilitimi i ambienteve të Burgut të Spaçit, i cili është një objekt nën mbrojtjen e Ministrisë së Kulturës. Tashmë ky proces ka nisur dhe në bashkëpunim me donatorë (CHËB) kemi hartuar Planin e Menaxhimit të Burgut të Spaçit. Po ashtu kemi mbështetur projekte artistike që vlejnë për dokumentimin e kujtesës, si në rastin e realizimit të dokumentarëve apo hartimin  e projektit të rehabilitimit të 7 godinave dhe ambienteve përreth, si dhe nisjen e rehabilitimit të objekteve dhe ambienteve të burgut të Spaçit. Zbatimi i projektit vlerësohet në shumën 212.5 mln lekë dhe për vitin 2024 nga buxheti i shtetit është parashikuar një shumë prej 70 milionë lekësh" u shpreh ministrja Margariti.
 


Lajmi kryesor:

4,46 miliardë lekë, 'portofoli' i Kulturës rritet me 12% për 2024! Gjysma e buxhetit për ‘kantieret’ e hapura nga Teatri Kombëtar tek Parku i Artit


  • Sondazhi i ditës:

    EURO 2024/ Fillojnë ndeshjet e fundit, a mendoni se Shqipëria kalon grupin?×

Lajmi i fundit

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria

Euro 2024/ Fullkrug nderon 'Panzerat' në limte, Gjermania barazon 1-1 me Zvicrën dhe del e para në Grupin A! Skoci 0-1 Hungari, trishtohet Shqipëria