Policia holandeze: Të rikthehet
regjimi i vizave për shqiptarët

Policia holandeze: Të rikthehet<br />regjimi i vizave për shqiptarët
HOLANDE-Policia dhe prokuroria në Amsterdam kanë hartuar një raport ku kërkojnë nga qeveria e tyre pezullimin e vizave për shqiptarët.
 
Autoritetet në Amsterdam deklarojnë se shqiptarët gjithnjë e më shumë po luajnë një rol kyç në trafikimin e drogës dhe pastrimit të drogës gjatë viteve të fundit.
 
Raporti thekson se shqiptarët mund të udhëtojnë lirshëm në Holandë dhe kjo ka ndikuar në rritjen e kriminalitetit.

Raporti: Shqiptarët kanë rritur kriminalitetin 
Në raport rekomandohet rikthimi i vizave, i cili do të vendoste më shumë kontrolle për lëvizjen e shqiptarëve në Holandë.
 
Sipas një zyrtareje në Amsterdam, vitin e kaluar, numri i të dyshuarve shqiptarë të përfshirë në ngjarje kriminale u dyfishua, ndërsa tendenca është gjithmonë në rritje.
 
Zëdhënësi i policisë në Amsterdam u shpreh se ka një "përparim të shpejtë" të shqiptarëve të përfshirë në ngjarjet kriminale.
 
Policia holandeze: Shqiptarët drejtojnë trafikun e drogës
Sipas tij, nëse do të rikthehet regjimi i vizave, policia dhe drejtësia mund të parandalojnë shqiptarët që të depërtojnë lirshëm në territorin e tyre.
 
Shqiptarë janë udhëheqës të linjave të drogës nga Amerika e Jugut në Evropë, me Amsterdamin dhe Roterdamin qendra të rëndësishme të shpërndarjes’ thuhet në raport.
 
Zëdhënësi i policisë në Amsterdam thekson se është e rëndësishme politikisht të merret një vendim.
 
Raporti iu dorëzua përpos qeverisë edh e Ministrit të Sigurisë dhe Drejtësisë. Tashmë do të jetë qeveria holandeze që do të vendosë mbi memon me raportin që kërkon rikthimin e vizave për shqiptarët.
 
Shqipëria është pjesë e “Shengen”-it, që nga viti 2010. 


Shengen
Faksimile e lajmit në mediat holandeze për raportin që kërkon rikthimin e vizave për Shqipërinë

dy.b/shqiptarja.com

  • Sondazhi i ditës:

    Pse po tërhiqen kandidatët e Partisë Demokratike?×

Lajmi i fundit

U pikas nga autoritetet britanike si mbikqyrësi i fermave të kanabisit, arrestohet shqiptari! Manovra epike për t'i shpëtuar policisë (FOTO)

U pikas nga autoritetet britanike si mbikqyrësi i fermave të kanabisit, arrestohet shqiptari! Manovra epike për t'i shpëtuar policisë (FOTO)