Premtimi i Bashës për taksën 9%, Braçe: Turp! Përplasjani në surrat llogarinë, kërkon të pasurojë një grusht të vogël

Premtimi i Bashës për taksën 9%, Braçe: Turp! Përplasjani në surrat llogarinë, kërkon të pasurojë një grusht të vogël

TIRANE-Zv/kryeministri Erion Braçe ka reaguar për premtimin e Lulzim Bashës gjatë turit që po zhvillon në vend për rikthimin e taksës së sheshtë 9% nëse PD-ja do të vijë në pushtet. Por çfarë është kjo taksë për socialistët, që kur erdhën në pushtet e hoqën duke vendosur progresiven?

Braçe thotë se me këtë taskë, Lulzim Basha kërkon të pasurojë një grusht edhe më të vogël njerëzish. Braçe ka një porosi për qytetarët. "Përplasjani në surrat llogarinë". "Një i paturp që nuk di të bëj mbledhje, zbritje, shumëzim e pjesëtim, nuk mund as të tallet me ju e as t’iu zhysë shumë më keq në pabarazi" shkruan ai.

Postimi i plotë i Erion Braçes
Patjeter qe e keni degjuar kete perbetimin e ri ekonomik te Lylzim Bashes; 9% tatim per te tere!

Kaq thote! Nuk sqaron asgje veç kesaj, tipike propagande per tja hedhur gjithkujt! Po ju thote; me 9% tatim do ju bëj të pasur! Po a ju ben? Lesh! Shiheni pak tabelen ne foto; favori fiscal nga tatami mbi pagat 9% është 8.64 miliardë lekë në vit. Po si ndahet?

Urdheroni:

281 000 rroga-punëtorë, edukatorë, mësues, pedagogë, infermierë, mjekë, epidemiologë, farmacistë, policë, ushtarakë, zjarrëfikës, nëpunës të administratës publike etj etj, përfitojnë 3.27 miliardë lekë në vit. 12 800 rroga mbi 150 000 lekë, përfitojnë 4.4 miliardë lekë në vit.

A e kuptoni cfare pabarazie e frikshme eshte kjo?

A e kuptoni qe kjo nuk u ben te pasur juve, te vegjelve e te mesmeve?

Urdheroni edhe nje llogari tjeter;

36.5 miliardë lekë janë të ardhurat nga Tatim Fitimi.

22 miliardë lekë janë të ardhurat nga Tatim Fitimi i bizneseve VIP.

Favori fiscal prej uljes së Tatim Fitimit nga 15%, sot në (% e Lulit është 15.miliardë lekë.

9.1 miliardë lekë prej këtij favori i përfitojnë bizneset VIP, ose 60%.

Keshtu i thyen ne mes ky oligarket?

A e kuptoni tani se ky kerkon te pasuroje nje grusht edhe me te vogel njerezish?

Pabarazia ne ndarjen e te ardhurave e ben cdo vend te padrejte dhe padrejtesia rrenon gjithcka, gjithcka;

Kjo eshte arsyeja qe ju thote vec nje fjali te shkurter;

9% tatim!

Perplasjani ne surrat llogarine!

Nje i paturp qe nuk di te bej mbledhje, zbritje, shumezim e pjesetim, nuk mund as te tallet me ju e as t’iu zhysë shume me keq ne pabarazi!

Pabarazia kerkon adresim;

Adresimi fiskal eshte nje nga aspektet, i rendesishem e qe e ben te dobishem rishikimin e tatimit mbi te ardhurat, tatimit mbi fitimet.

Tabela e publikuar nga Erion Brace

Komento

KUJDES! Nuk do të publikohen komente që përmbajnë fjalë të pista, ofendime personale apo etiketime mbi baza fetare, krahinore, seksuale apo që shpërndajnë urrejtje. Në rast shkelje të rëndë të etikës, moderatorët e portalit mund të vendosin të bllokojnë autorin e komentit, të cilit do t'i ndalohet nga ai moment të komentojë te Shqiptarja.com

Komente

 • Lalka i Radanecit: 06/07/2020 19:38

  Po loqke mbete o pecikllas Luli o panxhar Maliqi

  Përgjigju
 • 111: 06/07/2020 16:14

  Po Ju si i tatoni oligarket? 15% eshte tatim progresiv? Edhe ai qe fiton 1 mln dhe ai qe fiton 100 mln 15% tatim, ku eshte progresivja ketu? Plehra

  Përgjigju
 • O tej: 06/07/2020 13:17

  Luli ka pjerdh nga trute

  Përgjigju
 • besmira: 06/07/2020 13:10

  Po lere lulin se asgje sdo beje. luli nuk aritmetike jo ekonomi. Del e llafoset e kthehet prape se eshte rehat aty ku eshte. As pune as pergjegjesi vetem llaf lart e poshte

  Përgjigju
 • Kuq: 06/07/2020 13:02

  O 10shi i fushates, o 20çi i fletve, o 99çi i te gjitha zgjedhjeve, o i kuqi i mavi, po dhe nga Lul beterri ke frike or dreq

  Përgjigju
 • TAQI: 06/07/2020 12:19

  ERJON BRAÇE KA PLOTËSISHT TË DREJT SE KA BUDALLENJ QË NUK NJOFIN MATEMATIK E EKONOMI ËSHTË PUN TJETËR. ME VU LYLIN KRYEMINISTËR ËSHTË NJËSOI QË POPULLI SHQIPTAR TË BËJ VETVRASJE. PO PSE KA GËNJYER OERJON BRAÇE QË LYLI SDI TABELËN E SHUMZIMIT ? PO PSE KA GËNJYER QË KY BAJGA LYL SDI PJESTIMIN ? PO PSE KA GËNJYER ERJONI QË KY BAJGA LYL SHITI DETIN , VRAU NJERËZ NË BULEVARD, VODHI MILJONAT ? KJO PRA SHQIPTAR TË DASHUR DUHET SHIKUAR PUNA JO GUNA. KY NJERI S'VLEN PËR ROJE VRESHTE JO MË KRYEMINISTËR LYL BAJGA. ISHALLA POPULLIT SHQIPTAR NUK I MER ZOTI MËND E BËJN VETVRASJE DUKE VËN DEBILIN BAJG LYLIN KRYEMINISTËR. ZOTI E BEKOFT SHQIPRIN MAVRI.

  Përgjigju
 • Braceja: 06/07/2020 11:48

  Ty te lumte o Brace, gjithe jeten deputet...ndonje lek ketej, ndonje lek andej...vete si trumcak model, familja ne shisha bar...rehat je. Hidh ndonje zar perpjete, nji lepirje bythe dhe prap deputet. Lum si ne qe te kemi...

  Përgjigju
 • Sondazhi i ditës:

  Riorganizimi i PD, a duhet të zhvillohet menjëherë gara për kryetarin e ri?×

Lajmi i fundit

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, del sot para Gjykatës autori 24-vjeçar

Mbyti të ëmën me plastmas në Përmet, del sot para Gjykatës autori 24-vjeçar