Presidenti i Këshillit Europian: Tre shtyllat kryesore për integrimin (VIDEO)

Presidenti i Këshillit Europian, Charles Michel deklaroi nga Tirana se në javët në vijim do të ketë një diskutim mes liderëve të BE-së lidhur me metodologjinë e pranimit të vendeve të reja, pas vetos së Francës në Tetor. Por ku do të mbështetet metodologjia e re? Charles Michel shpjegoi se janë tre shtylla kryesore, e para që lidhet me formatin e ri të procesit të zgjerimit, e dyta ka të bëjë me orientimin e Komisionit Europian me atë që do të kërkojë dhe hartojë në progres raport dhe e treta ka të bëjë me investimet në Ballkanin Perëndimor. Ai inkurajoi vijimin e reformave dhe dialogut në vendet kandidate.

"Me qëllim që përtej fjalëve të ketë mbështetje reale për vendin tuaj në konferencën donatorëve. Në tryezën e KE-së do të kemi rastin të debatojmë dhe të marrim vendime për Shqipërinë dhe Ballkanit në BE-së. Unë shoh tre shtylla, e para domosdoshmëria dhe dua ta shpjegoj, që të bien dakord si do ta mendojnë procesin e zgjerimit, cilat do të jenë reformat dhe cfarë zgjerimi duan vendet e BE-së që procesi të jetë i besueshëm. Ky është debati që do të kemi ne. Dhe do ta shikoni shumë shpejt, që pasi të jemi konsultuar me vendet do të formuloj propozimet.

Pika e dytë. KE bëri propozime për hapjen e negociatave për Shqipërinë. Përsëri do ta kemi këtë debat dhe jemi këtu, KE duhet të jetë i qartë për orientimin dhe më pas do të kemi nevojë për konsultimin me vendet anëtarë dhe unë do të inkurajoj KE-në që të vendosë. Pika e tretë është kryesore, thirrja dhe mobilizimi rreth treyezës për paktin për investimet në Ballkan. Me qëllim të inkurajohet zhvillim ekonomik që është kusht kyc për të cuar përpara bashkëpunimet rajonale, që mund të ndihmojmë. Ne pohojmë se fati i këtij vendi, Ballkanit, duhet të jetë drejt Europës, është bindje e fortë dhe kjo kërkon që të ketë angazhim për të vijuar përpjekjet për reformat për shtetin e së drejtës, luftës kundër krimit.

Është e nevojshme të vijohet dialogu dhe puna për besueshmërinë për lidershipin politik për vendet e përfshira, të kryejnë hapa përpara. Do të kemi kënaqësinë në Bruksel me rastin e Konfernecës së Donatorëve, të organizoj një mbledhje për të dhënë këtë shtysë politike që KE-ja dhe unë vetë pas marrjes së detyrës me këtë prani këtu, dua të pohoj angazhimin për të ecur parpara" tha Presidenti i Keshillit Europian. 


Lajmi kryesor:

Presidenti i Këshillit Europian në Tiranë: Tre shtylla për negociatat! Rama: Gati për të hedhur hapin kundër KÇK-së


d.ba./b.ha./Shqiptarja.com
  • Sondazhi i ditës:

    A mendoni se forcat politike do arrijnë marrëveshje për çështjen e listave?×

Lajmi i fundit

John

3 prokurorë me COVID/ Prokuroria e Tiranës mbyll dyert për qytetarët, nw punw vetëm administrata